SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowa Alternatywa za uregulowaniem prawa do bycia offline

Komisja Europejska pracuje nad prawem pracownika do bycia offline, czyli nieangażowania się w komunikację telefoniczną i elektroniczną związaną z obowiązkami służbowymi poza godzinami pracy. Ten kierunek zmian popiera Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.

Piotr Szumlewicz Fot. ArchiwumArticle

"(...) domagamy się, by prawo do bycia offline zostało wpisane do Kodeksu pracy! Pracownicy powinni mieć możliwość odłączenia się od kontaktu z firmą, by zostały zachowane granice między życiem zawodowym i osobistym. Zgłaszaliśmy ten postulat już wiele miesięcy temu, ale niestety polski rząd nie dba o pracowników." - czytamy na stronie internetowej Związkowej Alternatywy.

"Koniec pracy to wyłączona komórka służbowa! Mamy prawo oddzielać czas wolny od czasu pracy!" - napisał na LinkedIn Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku.

Zdaniem związku, kwestia prawa pracowników do bycia offline jest szczególnie istotna i aktualna w czasie epidemii, gdy coraz więcej pracowników wykonuje swoje obowiązki służbowe zdalnie. Organizacja powołuje się na badania, z których wynika, że osoby pracujące w ten sposób często pracują znacznie dłużej niż te wykonujące swoje obowiązki w zakładzie pracy.

"Dlatego uważamy, że dyspozycyjność pracowników odnośnie komunikacji mailowej czy telefonicznej powinna być traktowana jako czas pracy. Odbieranie telefonów od pracodawcy lub odpisywanie na korespondencję służbową to praca, która powinna być wynagradzana. Gdy takie regulacje znajdą się w Kodeksie Pracy, pracownicy będą mogli w sądach pracy domagać się wynagrodzeń za cały czas dyspozycyjności wobec pracodawcy. W ten sposób rozszerzone zostałoby pojęcie nadgodzin, za które pracownicy musieliby dostawać wynagrodzenie." - proponuje Związkowa Alternatywa.

Dołącz do dyskusji: Związkowa Alternatywa za uregulowaniem prawa do bycia offline

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl