SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Polska Codziennie” z 2 mln zł straty i spadkiem wpływów

Spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” w ub.r. zanotowała spadek przychodów o 5,8 proc. do 12,43 mln zł, a przy dużo wyższych kosztach jej wynik netto poszedł w dół z 8,3 tys. zł zysku do 2,08 mln zł straty.

Wydawca „Gazety Polskiej Codziennie” nie podaje, ile zarabia ze sprzedaży tego dziennika, a ile z jego oferty reklamowej. Od kilku lat „GPC” nie jest już objęta audytem sprzedażowym przez Polskie Badania Czytelnictwa.

W lutym ub.r. podniesiono ceny egzemplarzowe dziennika: z 2,90 do 3,50 zł od poniedziałku do czwartku oraz z 3,90 do 4,50 zł w piątki. Kolejna podwyżka nastąpiła wiosną br.

Koszty operacyjne spółki sięgnęły w ub.r. 14,41 mln zł, rosnąc rok do roku o 9,2 proc. Wydatki na usługi obce zmalały z 5,67 do 5 mln zł, na wynagrodzenia - z 3,32 do 3,05 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - ze 189,7 do 170,2 tys. zł.

Liczba pracowników etatowych firmy zmniejszyła się w ub.r. z 25 do 22, a liczba współpracowników pozostała niezmienna - ok. 100.

Natomiast koszty zużycia materiałów i energii poszły w górę z 2,89 do 4,7 mln zł, a koszty rodzajowe określone jako pozostałe - z 1,06 do 1,47 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Rosną koszty

Spółka w sprawozdaniu wskazała, że wynika to ze „znacznego wzrostu cen papieru oraz postępowania układowego jednego z kolporterów” (chodzi o Garmond Press - przyp.). - Podjęto decyzje o reorganizacji w zakresie objętości pisma, ilości dni wydawniczych, pracy sekretariatu, likwidacji dodatku dolnośląskiego oraz dodatku „Patriotyzm gospodarczy” co było związane z przeniesieniem całości druku do drukarni w Warszawie i znacznym wzrostem cen papieru - wyliczono.

Pozostałe wpływy operacyjne Forum podskoczyły ze 103,4 do 320,2 tys. zł (w ub.r. 199,6 tys. zł stanowiły dotacje), a pozostałe koszty operacyjne - z 36,8 do 414,4 tys. zł.

Na poziomie operacyjnym wynik firmy poszedł w dół z 66,3 tys. zł zysku do 2,08 mln zł, a na poziomie netto - z 8,3 tys. zł zysku do 2,08 mln zł straty.

Negatywna rentowność oznacza, że dywidendy nie dostaną spółki powiązane z działaczami PiS, które są głównymi udziałowcami wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”: Geranium (ma 44,04 proc. walorów) i Srebrna (17,73 proc.).

22,49 proc. udziałów ma spółka Słowo Niezależne (wydająca m.in. portal Niezalezna.pl), a mniejsze pakiety należą m.in. do Katarzyny Hejke (5,09 proc.) i Tomasza Sakiewicza (3,77 proc.). Na koniec ub.r. kapitał własny Forum wynosił 509,7 tys. zł, wobec 2,59 mln zł rok wcześniej.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022, a poprzedni - 2021

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Polska Codziennie” z 2 mln zł straty i spadkiem wpływów

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jerzy
Ten pisowski kolaborant bez fikcyjnych reklam ze spółek skarbu państwa dawno by poszedł z torbami.A te pieniądze powinny trafiać do budżetu i być przeznaczone na chorą służbę zdrowia czy np. pensje dla nauczycieli, którzy żyją w nędzy dzięki pisowi.
odpowiedź
User
Amelia
Wszyscy Polacy są okradani przez Sakiewicza poprzez dofinansowanie pisowskie, okradające spółki państwowe, które są własnością wszystkich Polaków a pis je traktuje jak własną skarbonkę.
odpowiedź
User
Paul
Nie martwcie się Polacy!!! Polacy dopłaca przez różne orleny, energie, fundacje PIS
odpowiedź