SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Polska” pod presją kosztów. Zakończyła rok na minusie

Spółka Niezależne Wydawnictwo Polskie wydająca „Gazetę Polską” w ub.r. przy spadku przychodów o 0,8 proc. do 16,68 mln zł zanotowała 615,7 tys. zł straty netto. Przesądziło o tym wzrost kosztów operacyjnych o prawie 5 proc. - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

W sprawozdaniu złożonym w KRS wydawca „Gazety Polskiej” nie wskazał, ile wyniosły jego przychody ze sprzedaży tygodnika, a ile z jego oferty reklamowej. Według danych Polskich Badań Czytelnictwa średnia sprzedaż ogółem tytułu w ub.r. wynosiła 19 317 egz. (z czego 17 831 w wersji drukowanej), natomiast w pierwszym kwartale br. zmalała rok do roku o 9 proc. do 18 052 egz.

Z kolei pozostałe wpływy operacyjne zmalały z 716,8 do 462,9 tys. zł, m.in. w związku z umorzeniem w 2021 roku części pożyczki uzyskanej po wybuchu epidemii od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Koszty operacyjne spółki był wyższe od przychodów sprzedażowych, wzrosły o 4,6 proc. do 17,43 mln zł. Wydatki na usługi obce (m.in. druk i dystrybucję „Gazety Polskiej”) zwiększyły się z 7,8 do 8,19 mln zł, a koszty określone jako pozostałe - z 3,86 do 4,01 mln zł.

Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 4,42 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - 559,6 tys. zł, wobec odpowiednio 4,28 mln i 517,7 tys. zł w 2021 roku.

Rentowność Niezależnego Wydawnictwa Polskiego zmalała poniżej zera: wynik sprzedażowy ze 163,4 tys. zł zysku do 751,3 tys. zł straty, a wynik netto z 424 tys. zł zysku do 615,7 tys. zł straty.

Według danych z KRS największymi wspólnikami spółki są jej były prezes Janusz Miernicki (ma 30 udziałów) oraz obecny prezes, a także redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz (27 udziałów).

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022, a poprzedni - 2021

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Polska” pod presją kosztów. Zakończyła rok na minusie

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gala
Cały pis, ukrywają przychody z reklam bo to nie reklamy a pieniądze przekazane przez spółki skarbu państwa jako dofinansowanie pisowskiej propagandy. Ta kasa powinna pójść na służbę zdrowia czy na pensje dla np. nauczycieli. Ale pisowcy pasą się naszym kosztem
odpowiedź
User
Yeti
W hipermarkecie, gdzie czasem kupuję ta pisowska gadzinówka leży i nikt tego nie kupuje bo tam jest mało elektoratu Rydzyka.
odpowiedź
User
Ja
"GP" może ma i stratę, najważniejsze, że Sakiewce hajs się zgadza. I to jak nigdy dotąd...
odpowiedź