SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks TVP na nowy standard naziemny może przełączyć się w listopadzie

Bogusław Kisielewski, prezes Kino Polska TV, powiedział na piątkowej konferencji, że proces refarmingu zakończy się listopadzie br. Wtedy na nowy standard nadawania miałby przejść MUX-3 z głównymi kanałami TVP. - Techniczne przełączanie nastąpi najprawdopodobniej do końca roku - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP, pytane o sprawę.

Problemy z odbiorem naziemnym dotyczą kanałów nadawanych w ramach MUX-1 Problemy z odbiorem naziemnym dotyczą kanałów nadawanych w ramach MUX-1

Kisielewski o listopadowym terminie końca refarmingu mówił w trakcie prezentacji wyników finansowych Kino Polska za I kwartał br. - Byłem na konferencji PIKE, na której był przedstawiciel telewizji publicznej i potwierdził ten termin – dodał, dopytywany o sprawę.

Maciej Klepacki, dyrektor biura dystrybucji, o refarmingu mówił w trakcie wtorkowego panelu na konferencji PIKE z udziałem nadawców, ale wtedy konkretnego terminu przejścia MUX-3 na DVB-T2/HEVC nie podał. - Na chwilę obecną decyzją rezerwacyjną DVB-T obowiązuje do końca roku i zgodnie z tą decyzją ten multipleks zostanie przełączony w nowy standard  - powiedział Klepacki.

Kiedy główne kanały TVP przejdą na DVB-T2/HEVC?

O sprawę zapytaliśmy biuro prasowe TVP., które podało nam odpowiedź zgodną z wypowiedzią Klepackiego.

- Zgodnie z decyzją rezerwacyjną, jaką dysponuje Telewizja Polska musimy przejść na nowy standard nadawania najpóźniej do końca grudnia 2023 r., w związku z czym techniczne przełączanie nastąpi najprawdopodobniej do końca br. - poinformowała nas Telewizja Polska.

Przejście MUX-3 na nowy standard w listopadzie br. jest jednak bardzo prawdopodobnie, bo będzie już po wyborach parlamentarnych, a TVP prawdopodobnie nie będzie chciała czekać z tak ważną zmianą na gorący okres tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Refarming zaczął się wiosną ub.r. Od końca marca do końca czerwca ub.r. na standard DVB-T2/HEVC przechodziły kolejne regiony Polski. Osoby ze starszymi dekoderami lub telewizorami utraciły dostęp do kanałów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV).

Pierwotnie także MUX-3, gdzie są nadawane główne kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) miał przejść na DVB-T2/HEVC. Jednak w marcu ub.r. minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o możliwość dalszej emisji tego multipleksu w starym standardzie. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

Nadawcy komercyjni będą żądać odszkodowań

Czterej komercyjni nadawcy (Telewizja Polsat, TVN Warner Bros. Discovery, Telewizja Puls, Kino Polska TV) liczą cały czas straty spowodowane przesunięciem zakończenia refarmingu. Bo wskutek tego, że część odbiorców, mogąc dalej oglądać kanały TVP, nie zdecydowała się na wymianę telewizora czy dokupienie dekodera, spady zasięgi i oglądalność prywatnych stacji.

- Nasza stacja jest najbardziej poszkodowana. Mieliśmy bardzo silną pozycję w DVB-T. Mozolnie ją odbudowujemy mówił podczas konferencji PIKE Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. Zwrócił uwagę, że poza tym, że TVP została potraktowana preferencyjnie, zabrakło odpowiedniej promocji całego procesu.

- Fatalne skutki ponoszą nadawcy, wprowadzono destabilizację biznesową - mówiła Dorota Żurkowska, członkini zarządu TVN Warner Bros. Discovery - Nie tylko tracimy jako branża, ale cała Polska traci jako rynek dla inwestorów - mówiła przedstawicielka nadawcy stacji TVN.

Po zakończeniu procesu refarmingu nadawcy komercyjni będą chcieli walczyć o odszkodowania od Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: Multipleks TVP na nowy standard naziemny może przełączyć się w listopadzie

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alojzy
Niech nadawcy prywatni odpowiedzą na pytanie, dlaczego część widzów nie skorzystała z programu dopłaty do zakupu dekodera, aby ich dalej odbierać? Dlaczego im wystarczyły treści z TVP1,2,3, a nie potrzebowali mieć dostępu do Polsat, TVN i Puls? Czy to lenistwo widzów? Bo brakiem funduszy na zakup nowego odbiornika trudno się zasłaniać. A może brak interesujących programów? Paradokumenty wcale nie są atrakcyjne?
odpowiedź
User
Mikołaj
Pożyjemy - zobaczymy. Może zmiana będzie do końca tego roku a może się to jeszcze odwlecze o kolejny rok
odpowiedź
User
Kpina
Czy trzeba lepszy dowód, iż była to decyzja CZYSTO polityczna?
odpowiedź