SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejny nadawca zainteresowany emisją w MUX-8

TVS weźmie udział w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącym ogólnopolskiego MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Paweł Biernacki, kierownik działu marketingu i promocji stacji informuje Wirtualnemedia.pl, że trwają prace nad wnioskiem w tej sprawie. Wcześniej zainteresowaniem nadawaniem na MUX-8 wyraziły: TV MN, TV Republika, Grupa MWE oraz nadawca Red Carpet TV i Red Top TV.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Podmioty zainteresowane nadawaniem w ósmym multipleksie mogą złożyć stosowny wniosek do początku lipca. KRRiT wyłoni trzy wyspecjalizowane stacje, które będą nadawane w standardowej rozdzielczości (SD).

Przedłużona w 2017 roku koncesja satelitarna TVS ma charakter ogólny. Nadawca dekadę temu na potrzeby konkursu dotyczącego miejsc w MUX-1 zmienił jednak profil na edukacyjno-poznawczy. Potem znowu stał się stacją ogólnotematyczną. Teraz może postąpić podobnie. - Telewizja TVS weźmie udział w konkursie na MUX-8, zgłoszony zostanie w nim zgłoszony kanał TVS, obecnie nadający naziemnie w woj. śląskim który ma też ogólnopolski zasięg kablowo-satelitarny. Pracujemy nad wnioskiem konkursowym - informuje Wirtualnemedia.pl Małgorzata Piechoczek, dyrektor TVS.

TVS jest dostępna za pośrednictwem platform satelitarnych i sieci kablowych. Stacja jest także operatorem multipleksu eksperymentalnego naziemnej telewizji cyfrowej w Katowicach. Roczne pozwolenie na emisję testową wygasa 31 lipca 2023 roku.

Biernacki zapewnia Wirtualnemedia.pl, że nadawca będzie się ubiegać w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej o jego przedłużenie. W skład multipleksu poza TVS i Radiem Silesia wchodzą: Polsat, TV Okazje i TV Republika.

Duże zainteresowanie konkursem KRRiT

Na początku roku kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta opuściły MUX-8. Drogą naziemną można je teraz oglądać za pośrednictwem MUX-6. Emitel już jesienią wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoliłaby zastąpić stacje Telewizji Polskiej, innymi, wyłonionymi w konkursie KRRiT. UKE zgodził się na to w kwietniu.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski już na początku lutego wezwał podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 do określenia profilów stacji, które chcieliby umieścić na multipleksie. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych. Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy, skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo - filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”.

Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”. Zaproponowano także kanały: „uniwersalny - rozrywkowy pop kulturowy - z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.

Grupa MWE zaproponowała 3 kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową.

- Jak już wcześniej anonsowałem, Red Carpet jest zainteresowane ofertą rozszerzenia naszego zasięgu o nadawanie naziemne z kilku powodów. Po pierwsze nasza oferta programowa kanałów które już nadajemy albo takich, które z powodzeniem możemy przygotować, wpisuje się w oczekiwania widowni, okazane w kilku badaniach opinii na temat pożądanych kanałów w ofercie MUX. Po drugie realizujemy model oferowania kanałów odbiorcom bezpłatnie z atrakcyjną zawartością programową, co jest warunkiem powodzenia takiego projektu od strony również komercyjnej. W tej chwili odpowiadając na prośbę KRRiT, przygotowujemy nasze stanowisko dotyczące preferencji programowych i do końca miesiąca prześlemy je do KRRiT - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane TV MN oraz informacyjno-publicystyczna TV Republika.

- Chcemy dowiedzieć się więcej na temat tej możliwości. Jesteśmy zainteresowani emisją kanału TV Republika.  Wszystko zależy od tego, jak zostanie finansowanie zaproponowane. Przecież można koszty rozłożyć, pozyskać inwestorów. To musi być propozycja, która poprawi naszą pozycję na rynku - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes i akcjonariusz Telewizji Republika. Stacja poza emisją satelitarną i w sieciach kablowych wchodzi w skład multipleksu eksperymentalnego związanej z Polsatem firmy BCAST (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) i multipleksu TVS (Katowice).

W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się.

Obecnie na MUX-8 nadają: Zoom TV, Metro, Nowa TV i Telewizja WP.

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Kolejny nadawca zainteresowany emisją w MUX-8

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
HD
Kanały SD w 2023 roku to anachronizm. MUX8 powinien był zostać objęty migracją do DVB-T2/HEVC jak pozostałe MUXy.
Co do Red Carpet. Tak, ludzie teoretycznie chcieliby w DVB-T kanał filmowy. Tylko, że ta stacja wygląda dziś ładnie tylko na papierze, a realnie jest większym rozczarowaniem niż Stopklatka. Duża część ramówki to jakieś telenowele. Fatalna jakość dźwięku (jakby przepuszczano go przez telefon) czy „nowatorskie” rozwiązania technologiczne jak napisy na stałe (zamiast opcjonalnych napisów DVB).
odpowiedź
User
Sd
Sd kanaly w dzisiejszszych czasach to porażka!!!jedno jest pewne republika już te miejsce na tym muxie ma Zaklepane!!!
odpowiedź
User
widz
Telewizja od strony programu to rzecz gustu
odpowiedź