SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MUX-8 w HD? Emitel: Teraz priorytetem jest zmiana standardu MUX-3

W ostatnim czasie MUX-8 był krytykowany m.in. za rosnące koszty nadawania, zasięg techniczny poniżej oczekiwań i emisję w jakości SD. Pytana o migrację do HD rzeczniczka prasowa Emitela wyjaśnia Wirtualnemedia.pl, że w tej chwili priorytetem dla firmy jest migracja MUX-3 do standardu DVB-T2/HEVC.

Kanały z MUX-8 są nadawane w jakości SD Kanały z MUX-8 są nadawane w jakości SD

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi konkurs dotyczący trzech miejsc w ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Zainteresowane podmioty mogą odpowiedzieć na ogłoszenie do początku lipca. Na pewno uczynią to nadawcy Red Carpet TV, Red Top TV oraz TVS. Telewizja Polsat nie chce na razie odkryć kart. - Poinformujemy o naszej decyzji w odpowiednim czasie - informuje Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy stacji.

Kłopot z rentownością w MUX-8

Dwóch nadawców, którzy wcześniej przejawiali zainteresowanie konkursem, nie zamierza w nim wystartować.

- Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu. Poczekamy raczej na konkurs na MUX-1 - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl właściciel Grupy MWE Michał Winnicki.

Podobnie do sprawy podchodzi telewizja narodowców. - Po dłuższej analizie biznesowej zrezygnowaliśmy ze starań o MUX. Zbyt niskie perspektywy przychodu na rozdrobnionym rynku w stosunku do poziomu inwestycji. Brak pewności zysku - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Barełkowski, członek zarządu TV MN.

Mimo inwestycji programowych, kłopoty z uzyskaniem rentowności ma obecny w MUX-8 kanał Zoom TV. Koncesja to koszt 13,5 mln zł. Do niedawna koszty emisji z nadajników Emitela pochłaniały 6 mln zł rocznie. Nadawca twierdzi, że wzrosły. - Osiągnięcie rentowności tego kanału zależy nie tylko od rosnących przychodów, ale także m. in. od poziomu kosztów nadawania, które są dość wysokie, i rosną, w porównaniu do zasięgu technicznego oferowanego przez MUX-8. Ten multipleks wciąż nie pokrywa jeszcze całego kraju – przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Kino Polska TV, nadawcy Zoom TV.

„Zasięg MUX-8 większy niż wymaga decyzja rezerwacyjna”

Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej nie chce komentować kwestii rosnących kosztów nadawania. - Nie komentujemy kwestii dotyczących wiążących nas umów z klientami - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, p.o. dyrektora biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Ósmy multipleks działa w zakresie VHF i przeważnie z inną polaryzacją niż pozostałe multipleksy. W niektórych przypadkach wymaga to bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Jaki zasięg techniczny ma MUX-8? Czy nie jest on teoretyczny? - Zasięg techniczny MUX-8 wynosi znacznie więcej, niż wymagane zgodnie z decyzją rezerwacyjną 95 proc. populacji. Zasięg techniczny, czyli możliwość odbioru sygnału przez określony % populacji jest standardowym parametrem stosowanym w branży. Owszem, MUX-8 nadawany jest w paśmie VHF natomiast w wielu przypadkach wystarczy jedna antena „kombo” lub nawet szerokopasmowa do odbioru programów. W przypadku widzów, który samodzielnie wykonują instalację, zalecamy jednak stosowanie dwóch anten, jednej dla pasma UHF, drugiej dla VHF. Co ważne, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, od 2013 roku wprowadzono obowiązek montażu w nowo budowanych mieszkalnych budynkach wielorodzinnych, a także budynkach użyteczności publicznej instalacji antenowych, które umożliwiają odbiór zarówno w paśmie UHF jak i VHF - odpowiada Sobucka.

Zmiana standardu i emisja HD w 2024 roku?

MUX-8 jest też krytykowany za jakość obrazu. W przeciwieństwie do pozostałych multipleksów, wszystkie stacje (Zoom TV, Metro, WP, Nowa TV) są nadawane w standardowej rozdzielczości (SD) zamiast wysokiej (HD). Przejście na HD jest możliwe po zmianie standardu na DVB-T2/HEVC. UKE informuje, że może to nastąpić dopiero po 2030 roku. Nadawcy i Emitel mogliby jednak wystąpić o zmianę decyzji rezerwacyjnej. Poprawa jakości nadawania mogłaby wpłynąć pozytywnie na oglądalność stacji.

Czy Emitel podjął starania, żeby MUX-8 przeszedł na standard na DVB-T2/HEVC i nadawał w jakości HD? - W ostatnim czasie Emitel koncentrował się na zadaniach związanych z procesem refarmingu multipleksów nadawanych w paśmie UHF i priorytetem jest dokończenie procesu migracji MUX-3 do nowego standardu emisji i kodowania w uzgodnieniu z Telewizją Polską - wyjaśnia rzeczniczka Emitela. MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) musi do końca tego roku przejść na standard DVB-T2/HEVC. Nastąpi to prawdopodobnie po jesiennych wyborach parlamentarnych. Pod koniec roku mogą więc ruszyć rozmowy w sprawie zmiany standardu ostatniego ogólnopolskiego multipleksu.

Mimo rezygnacji z udziału w konkursie części nadawców, Emitel jest przekonany, że wyłonione zostaną atrakcyjne kanały. - Emitel nie komentuje decyzji biznesowych innych podmiotów, w tym prowadzonego przez KRRiT postępowania. Jeżeli chodzi o zalety telewizji naziemnej to warto mieć na uwadze, że jest to platforma ciesząca się cały czas bardzo dużą popularnością wśród widzów w Polsce (ponad 25 proc. widzów korzysta wyłącznie z tej formy odbioru sygnału telewizyjnego). Ograniczenia wynikające z dostępności pasma, stanowiły zawsze barierę dla nadawców zainteresowanych emisją nowych kanałów w ramach telewizji naziemnej. Dlatego pojawienie się wolnych miejsc na MUX-8 wywołało duże zainteresowanie na rynku telewizyjnym i jesteśmy przekonani, że po zakończeniu konkursu w eterze pojawią się nowe, atrakcyjne dla widzów programy telewizyjne – prognozuje Sobucka.

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: MUX-8 w HD? Emitel: Teraz priorytetem jest zmiana standardu MUX-3

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
F
To stacje, które nadają w mux-7 są skazane jedynie na zyski z reklam skierowanych do widzów telewizji naziemnej?! A myślałem że te kanały są również dostępne we wszystkich kablówkach i na innych platformach.
odpowiedź
User
K
Jakim cudem Polsatowi opłaca się nadawać kodowane kanały w mux-4 dla garstki odbiorców? Za prąd nie płacą ani za koncesję?
odpowiedź
User
on
Jakim cudem Polsatowi opłaca się nadawać kodowane kanały w mux-4 dla garstki odbiorców? Za prąd nie płacą ani za koncesję?
Blokują miejsce konkurencji i to jest ta cena.
odpowiedź