SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Refarming cały czas nie zakończony. „Ucierpiała cała telewizja”

Minęło niemal 11 miesięcy od przejścia MUX-1 i MUX-2 na standard nadawania DVB/T2-HEVC. W starym standardzie DVB-T cały czas nadaje MUX-3 z kanałami Telewizji Polskiej. - Pierwsza cyfryzacja się udała, druga została przeprowadzona skandalicznie źle - ocenił podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Problemy z odbiorem naziemnym dotyczą kanałów nadawanych w ramach MUX-1 Problemy z odbiorem naziemnym dotyczą kanałów nadawanych w ramach MUX-1

Od końca marca do końca czerwca ub,r. na standard DVB-T2/HEVC przechodziły kolejne regiony Polski. Osoby ze starszymi dekoderami lub telewizorami utraciły dostęp do kanałów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV).

Pierwotnie także MUX-3, gdzie są nadawane główne kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia).. miał przejść na DVB-T2/HEVC.

Jednak w marcu ub.r. minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o możliwość dalszej emisji tego multipleksu w starym standardzie. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

O sprawie kolejny raz debatowano podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Sopocie. Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls mówił, że dla wszystkich nadawców naziemnych poza TVP był refarming był bolesnym procesem. - Nasza stacja jest najbardziej poszkodowana. Mieliśmy bardzo silną pozycję w DVB-T. Mozolnie ją odbudowujemy - mówił Dąbski. Zwrócił uwagę, że poza tym, że TVP została potraktowana preferencyjnie, zabrało odpowiedniej promocji całego procesu.

Dąbski stwierdził, że część z gospodarstw domowych w ogóle przestała oglądać telewizję. - Cała telewizja na tym ucierpiała - podkreślił prezes Telewizji Puls.

Dorota Żurkowska, członkini zarządu TVN Warner Bros. Discovery, podkreśliła, że wszystkie zmiany wprowadzono w ostatniej chwili - Fatalne skutki ponoszą nadawcy, wprowadzono destabilizację biznesową - mówiła Żurkowska. - Nie tylko tracimy jako branża, ale cała Polska traci jako rynek dla inwestorów - mówiła przedstawicielka nadawcy stacji TVN.

Bogusław Kisielewski, prezes Kino Polska, dodał, że stacja dostaje od regulatorów upomnienia dotyczące tego, że nie spełnia wymogów koncesyjne, bo nie doświetla w 100 proc. kraju. Jego zdaniem poruszanie tego tematu w obecnej sytuacji związanej z refarmingiem, wydaje się co najmniej kontrowersyjne.

MUX-3 nadaje w starym standardzie, ale MUX-6, który przypadł niedawno TVP, już w nowym. Znajdują się tam m.in. stacje TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Kultura czy TVP Dokument. Maciej Klepacki, szef dystrybucji TVP, zwrócił uwagę, że zasięg MUX-6 jest aż o 16 proc. mniejszy niż zasięg MUX-3. Szósty multipleks ma też mniejszy zasięg niż MUX-2 z najważniejszymi stacjami komercyjnymi.

MUX-3 musi zmienić standard nadawania do końca roku

Michał Karnowski, członek zarządu wPolsce.pl, przypomniał, że decyzja zapadła po wybuchu wojny w Ukrainie. Przedstawiciele nadawców jednak podkreślili, że resort mógł zezwolić wszystkim stacjom na dalsze nadawanie w DVB-T, a zezwolił tylko TVP. A same przygotowania do rozpoczęcia procesu refarmingu trwały przecież dwa lata.

Co dalej? Komercyjni nadawcy od dawna zapowiadają walkę o odszkodowania, liczą cały czas straty i czekają na przejście MUX-3 na nowy standard nadawania. - Jak się skończy refarming w końcu będziemy domagać się odszkodowania. Mamy wszystko udokumentowane - zapewnił Dariusz Dąbski.

Klepacki podkreślił, że TVP na pewno zmieni standard nadawania do końca roku. Konkretny termin nie jest jeszcze znany.

Duże koszty emisji naziemnej

W marcu ub.r. informowaliśmy, że TVN Warner Bros. Discovery za 10-letnią koncesję dla TVN7 będzie musiała łącznie zapłacić prawie 15 mln zł. - Opłata wynosi 14.859.271 zł (+ opłaty prolongacyjne w zw. z płatnością w 10 ratach) - informowała portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Rocznie koncesja TVN7 kosztuje blisko 1,5 mln zł. Opłaty prolongacyjne są zróżnicowane w poszczególnych latach. Pochłoną od 63 tys. w 2023 roku do 568 tys. w 2031 roku. Do nich należy jeszcze doliczyć koszty emisji za pośrednictwem nadajników Emitela.

W MUX 1 umieszczone zostały następujące programy: EskaTV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV, TVP ABC.

W MUX 2 umieszczone zostały Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2 i TV6.

W skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia.

W skład MUX-6 wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, a od niedawna także Alfa TVP i Belsat.

Stacje z MUX-8 to Zoom TV, WP, Metro i Nowa TV.

Czytaj także: TVP1 liderem w DVB-T, TVP2 wyprzedziła TVN i Polsat w 16-49. Rekordowy spadek TVP INFO

Dołącz do dyskusji: Refarming cały czas nie zakończony. „Ucierpiała cała telewizja”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DD
Decyzja o pozostawieniu MUX3 na ostatniej prostej w starym standardzie była stricte polityczna (chodziło o zapewnienie jak największego zasięgu propagandy TVP przed kluczowymi dla PiS wyborami). Zupełnym dyletanctwem było pominięcie MUX8 w procesie migracji do nowego standardu (można to było przewidzieć wystarczająco wcześnie). W rezultacie cała konkurencja przeszła na HD, gdy nadawcy z MUX8 mają się kisić w jakości rozmytego SD do 2030 roku. Komuś bardzo zależało, aby WP, Nowa, Zoom czy Metro nie mogły zagrozić nadawcom z MUX1,2,3.
odpowiedź
User
Cóż
Zarzuty jak najbardziej słuszne, nawiasem mówiąc co to jest "refarming"? Powrót na farmę? Nie da się tego po polsku napisać? :D
odpowiedź
User
Do DD
Ale konkurencja mux 8 Nowa - Polsat, Metro - TVN, Zoom - Stopklatka (Canal+) to te same firmy. Prywatni którym dotowano dekodery chcą wyrwać od podatników więcej pieniędzy.
Prywatni wieźli się na TVP najwidoczniej a Nielsen zaniżał wyniki TVP skoro się dzieje to co się dzieje.
odpowiedź