SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MUX testowy TVP może działać jeszcze rok. Co z emisjami BCAST i MWE?

Mieszkańcy Elbląga i okolic mogą niebawem mieć problemy z odbiorem kanałów z multipleksu eksperymentalnego TVP. UKE zgodził się na jego nadawanie do końca sierpnia 2023 roku, ale zmienił parametry odbioru. Regulator nie podjął jeszcze decyzji w sprawie powrotu emisji BCAST i MWE.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvp Article

Multipleksy eksperymentalne powstały, aby przygotować widzów naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC. Do końca czerwca br. zmiany objęły MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie są nadawane kanały: TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, Fokus TV, TV Puls, Puls 2, TV Trwam, Stopklatka. Z powodu wojny na Ukrainie Urząd Komunikacji Elektronicznej przystał na wniosek ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, aby MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej mógł kontynuować nadawanie w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku. Multipleks może przejść na DVB-T2/HEVC wcześniej. Prezes TVP Jacek Kurski twierdzi, że tak się stanie, jeśli 96-98 proc. odbiorców naziemnych będzie posiadać telewizory lub tunery kompatybilne z DVB-T2/HEVC.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że wciąż starsze urządzenia posiada 1,11 mln gospodarstw domowych. Mają dostęp tylko do stacji z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Historia) i z MUX-8 (Metro, WP, Zoom TV, Nowa TV, TVP Kultura, TVP Kobieta i kopia TVP ABC). Nadawcy prywatni twierdzą, że TVP jest uprzywilejowana, bo tracą przychody reklamowe wskutek mniejszego zasięgu multipleksów z ich stacjami i zamierzają domagać się rekompensat od Skarbu Państwa, ale nie zdradzają jakie kroki podjęły w tej sprawie.

Kiedy wrócą multipleksy eksperymentalne nadawców prywatnych?

Pod koniec maja prezes UKE Jacek Oko zasugerował, że po przejściu na DVB-T2/HEVC multipleksy eksperymentalne stracą sens. Jednocześnie urząd regularnie przedłużał pozwolenia na działalność MUX-u testowego Telewizji Polskiej. Po kilku tygodniach konsultacji z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji zapadła decyzja, że multipleksy testowe stacji komercyjnych mogą wrócić, ale nadawcy muszą za nie płacić (multipleks obejmujący zasięgiem tylko jedno miasto na prawach powiatu kosztuje 40 tys. zł rocznie). Jako pierwszy wznowił emisję MUX TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia).

Na decyzję UKE wciąż czeka związana z Polsatem spółka BCAST, która chce wznowić nadawanie w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu (Polsat, Nowa TV, TV Okazja, TVRegionalna.pl, TV Republika, EWTN Polska, Stars.TV) oraz Grupa MWE w odniesieniu do Katowic i Szczecina (Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV,  XtremeTV). Cyfrowy Polsat sugerował, że MUX BCAST może powrócić we wrześniu, ale nie wiadomo czy termin ten zostanie dotrzymany. - Wnioski ciągle czekają na uzupełnienie - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Nowe parametry MUX-u eksperymentalnego TVP

UKE od kilku miesięcy godzi się na dalsze emisje multipleksu testowego TVP. W jego skład wchodzą: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, a od niedawna także kanały znane z MUX-3, czyli TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD. Duble uruchomiono, bo  po zmianie siatki nadajników związanej z przejściem na DVB-T2/HEVC niektórzy odbiorcy multipleksu trzeciego narzekali na problemy z odbiorem stacji nadawcy publicznego w starym standardzie. Długość obowiązywania pozwoleń UKE dla multipleksu testowego jest uzależniona od lokalizacji. W Jeleniej Górze zgoda wygaśnie 28 marca 2023 roku, a ostatnio wydane pozwolenie dla emisji w Elblągu wygasa dopiero 31 sierpnia 2023 roku. Po tych datach niekoniecznie TVP będzie musiała płacić za nadawanie próbne. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski już przed rokiem sugerował, że telewizja publiczna dostanie dodatkowy multipleks naziemny.

Portal dvbt2wpolsce.pl zauważył, że w Elblągu dojdzie do zmian parametrów emisji MUX-u testowego TVP. Od 1 września emisja ma się odbywać z kanału 48 (690 MHz), a nie jak dotąd z 27. Zwiększona zostanie również moc nadajnika z 10 do 12,02 kW, co jest dość kosmetyczną zmianą, ale może nieznacznie poprawić odbiór. Osoby, które będą miały problem z odbiorem stacji TVP nadawanych w DVB-T2/HEVC powinni przeprowadzić skanowanie/wyszukiwanie kanałów na swoich telewizorach lub dekoderach. Zwykle nowsze urządzenia robią to automatycznie.

Dołącz do dyskusji: MUX testowy TVP może działać jeszcze rok. Co z emisjami BCAST i MWE?

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl