SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ludzie mediów, którzy odeszli w ostatnim roku

Wspominamy dziennikarzy, aktorów, ludzi branży mediów, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Article

W nocy z 1 na 2 listopada 2019 roku zmarł Michał Szpak. W latach 2007-2011 był dziennikarzem Polsatu, a potem pracował w klubie koszykarskim Stelmet Enea BC Zielona Góra. Był m.in jego rzecznikiem prasowym i dyrektorem całego klubu.

6 grudnia ub.r. wypadku na przejeździe kolejowym zginął Janusz Dzięcioł. Był zwycięzcą pierwszej edycji reality-show TVN „Big Brother”, a w latach 2007-2015 posłem. Przed udziałem w „Big Brotherze” pracował przez wiele lat w straży miejskiej. Miał 65 lat.

10 grudnia ub.r. w wieku 96 lat zmarł Adam Słodowy, autor popularnego przed laty programu „Zrób to sam”. Zyskał popularność jako gospodarz programu Telewizji Polskiej, w którym udzielał rad dotyczących majsterkowania. Początkowo cykl był częścią programu „Ekran z bratkiem”, a potem „Teleranka”. Był nadawany od 1959 roku do 1983 roku, powstało łącznie 505 odcinków. Pisał też książki o majsterkowaniu.

27 grudnia w Chinach zmarł podróżnik, trójmiejski dziennikarz Sebastian Furtak. Pracował m.in. w TVP Info, w Superstacji, TOK FM, biurze prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Miał 39 lat.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia zginął Krzysztof Leski, dziennikarz prasowy, telewizyjny i radiowy. Zginął od ciosów nożem. Zadał je Łukasz B., który kilka dni później sam powiadomił policję o tym, że zabił dziennikarza. Leski w latach 1989–1991 pracował w „Gazety Wyborczej”, a potem przez ponad dekadę był związany z mediami publicznymi. Od 1990 do 2001 współpracował z Telewizją Polską, prowadził tam m.in. „Wiadomości” oraz programy publicystyczne „Tylko w Jedynce” i „Spięcie”, a w latach 1991-1998 był stałym komentatorem wydarzeń politycznych w radiowej Trójce. W 2011 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

2 stycznia br. w wieku 78 lat zmarł rysownik, grafik i ilustrator Bogusław Polch. Był jednym  z najbardziej znanych polskich autorów komiksów, autor m.in. serii „Kapitan Żbik” i „Funky Koval.

W wieku 44 lat zmarła Maja Borkowska, przez wiele lat dziennikarka Programu III Polskiego Radia. Zmagała się z chorobą nowotworową. Pracę w Trójce zaczęła w 1996 roku. Była reporterką, wydawcą serwisów informacyjnych. Przygotowywała również poranne wydanie "Zapraszamy do Trójki". Rozstała się z nią w 2016 roku.

5 lutego w wypadku samochodowym zginął Tomasz Kowalczyk, redaktor naczelny i prezes „Kuriera Szczecińskiego”. Miał 54 lata. Kowalczyk był związany z „Kurierem” przez prawie 30 lat. W 2010 roku objął stanowisko redaktora naczelnego.

12 lutego zmarł dziennikarz Marek Świercz. W ostatnich latach był związany z Radiem Opole, a wcześniej pracował m.in. w „Dzienniku Zachodnim”, „Gazecie Opolskiej” i dzienniku „Polska The Times”. Odszedł w wieku 54 lat, zmarł po długiej walce z chorobą.

16 lutego w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza. Był m.in. reżyserem seriali telewizyjnych „Czterdziestolatek” (1974-77, jego scenariusz Gruza napisał wspólnie z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem) , „Czterdziestolatek. 20 lat później” (1993 r.), „Wojna domowa” (1965-66, scenariusz Gruza napisał razem z Mirą Michałowską, pseud. Zientarowa) i „Tygrysy Europy” (1999 i 2003 r.). Przez 25 lat był także reżyserem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie.

W nocy z 22 na 23 lutego zmarł nagle podczas pobytu na Dominikanie Tomasz Maszczyk, dziennikarz Radia ZET. Miał 59 lat. Ze stacją był związany przez dekadę, wcześniej pracował w RMF FM.

25 lutego w wieku 63 lat zmarł Wojciech Potocki, od 11 lat redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej” (Polska Press Grupa). Wcześniej pracował m.in. jako redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej” (w latach 2000-2006) oraz kolejno zastępca redaktora naczelnego i naczelny „Kuriera Porannego” (w latach 1990-2000).

27 lutego zmarł Paweł Królikowski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, prezes Związku Artystów Scen Polskich (2018–20) - miał 58 lat.

5 marca w wieku 95 lat zmarła Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, współtworząca radiowy serial „Matysiakowie”. Przez lata związana była z Telewizją Polską i Polskim Radiem.

7 marca w wieku 69 lat zmarł antropolog kultury Ludwik Stomma. Od wielu lat był felietonistą „Polityki” i „Przeglądu”, współpracował też z innymi tytułami, m.in. „Cosmopolitan” i „Nie” (do tego ostatniego pisał pod pseudonimem Gall Anonim). Felietony do „Polityki” Stomma pisał od 1990 roku.

18 marca w wieku 97 lat zmarł aktor Emil Karewicz, popularny dzięki rolom w wieku serialach (m.in. „Stawka większa niż życie”) oraz filmach (m.in. „Krzyżacy”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”). Emil Karewicz urodził się w 1923 roku w Wilnie. Przed II wojną światową występował w tamtejszym Teatrze Małym, a w trakcie wojny walczył w 2 Armii Wojska Polskiego.

19 marca zmarł Jerzy Weber. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym „Tele Tygodnia”, a także kilku innych magazynów telewizyjnych wydawanych przez wydawnictwo Bauer. Był związany z nim od 1992 do 2008 roku. Powołał do życia Telekamery „Tele Tygodnia” przyznawane od 1998 roku w głosowaniu czytelników tego pisma.

24 marca zmarł dziennikarz muzyczny Bohdan Gadomski. Był związany z wieloma redakcjami prasowymi (m.in. „Angorą” i „Expressem Ilustrowanym”), radiowymi i telewizyjnymi. Miał 71 lat.

26 marca zmarł Maciej Kosycarz, fotoreporter związany z Gdańskiem i Pomorzem, autor m.in. serii albumów dokumentujących życie Gdańska - miał 55 lat.

28 marca w wieku 69 lat zmarł w Rzymie dziennikarz Marek Lehnert. Od 1994 roku do końca lutego 2017 roku był korespondentem Polskiego Radia. Od 1975 roku mieszkał we Włoszech.

7 kwietnia w wieku 53 zmarł dziennikarz Wiktor Bater. Ostatnio był związany z Halo.Radiem, a wcześniej m.in. z Superstacją, Polsatem, TVN, Telewizją Polską i Informacyjną Agencją Radiową.

16 kwietnia w wieku 45 zmarła nagle w Łodzi dziennikarka Ewa Żarska. Przez ponad 15 lat pracowała w Telewizji Polsat, wcześniej była związana m.in. z TVN24. Autorka książki „Łowca. Sprawa Trynkiewicza”.

8 maja zmarł Włodzimierz Niderhaus, producent filmowy, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie - miał 75 lat.

29 maja zmarł Jerzy Pilch, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy. Był autorem powieści, opowiadań i sztuk teatralnych, przez ponad 20 lat pisał felietony prasowe.

31 maja zmarła Anna Szczygieł-Luboń, przez wiele lat szefowa działu Kultura w miesięczniku „Elle”. Napisała książkę „Mistrzynie” wydaną w 2016 roku.

13 czerwca zmarł Stanisław Karnacewicz, dziennikarz i publicysta, od 1991 r. w Polskiej Agencji Prasowej zajmował się tematyką kościelną - miał 70 lat.

23 czerwca zmarł Lesław Skinder, dziennikarz sportowy, wieloletni redaktor Polskiego Radia, inicjator budowy polskiej szkoły w Grodnie (1996) - miał 88 lat.

W nocy z 30 czerwca na 1 lipca zmarł Tomasz Grzelewski, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej, a przez wiele lat reporter Superstacji. Pracował także w Telewizji Polsat i TVN.

17 lipca w wieku 68 lat zmarł Andrzej Strzelecki, reżyser, aktor teatralny i filmowy, satyryk, scenarzysta, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2008–16). Przez wiele lat był prezesem Polskiego Związku Golfa. Aktor walczył z chorobą nowotworową.

10 sierpnia w wieku 74 lat zmarł dziennikarz Dariusz Baliszewski zajmujący się tematyką historyczną. Współpracował m.in. z Telewizją Polską i TVN.

22 sierpnia zmarła Józefa Hennelowa, dziennikarka związana z "Tygodnikiem Powszechnym". Do 2008 roku zastępczyni redaktora naczelnego "TP". Posłanka na Sejm (1989-93). Miała 95 lat.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Tomasz Pudlis, menedżer zarządzający obszarem marketingowym. W ostatnich latach pracował w Agorze, a wcześniej m.in. w Money.pl.

8 września zmarł Edward Mikołajczyk, dziennikarz telewizyjny, m.in. prezenter Studia 2 - miał 79 lat.

9 września zmarł Gienek Loska, białorusko-polski wokalista, kompozytor i gitarzysta. Dużą popularność przyniosła mu wygrana w 2011 roku w pierwszej edycji talent-show „X Factor” w TVN. Miał 45 lat.

15 października w wieku 54 lat zmarł Wojciech Parada, kierownik działu sportowego w „Kurierze Szczecińskim”. Z dziennikiem był związany przez 28 lat.

18 października w wieku 73 lat odszedł Ferdynand Sylwester Grzeszczak, dziennikarz redakcji sportowych TVP, wieloletni kierownik działu transmisji, współtwórca TVP Sport.

19 października zmarł Wojciech Pszoniak, wybitny aktor teatralny i filmowy. Miał 78 lat.

20 października zmarł Dariusz Gnatowski, aktor związany z krakowskim Teatrem STU i Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. Najbardziej znany z roli w serialu Polsatu „Świat według Kiepskich”. Miał 59 lat.

30 października w szpitalu w Warszawie na Wołoskiej zmarł Ryszard Miazek, były prezes Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Przyczyną śmierci było zarażenie się koronawirusem. Miał 75 lat.

31 października zmarł dziennikarz Witold Krzesiński, w ostatnim czasie wydawca w Polskim Radiu 24. Z PR z przerwami był związany przez trzy dekady.

Dołącz do dyskusji: Ludzie mediów, którzy odeszli w ostatnim roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
WIECZNE ODPOCZYWANIE RACZ IM DAC PANIE.
odpowiedź
User
Brylant
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci [*]
odpowiedź