SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy prezes TVP w siedzibie PiS, rozmawiał z Kaczyńskim

Mateusz Matyszkowicz pojawił się w czwartek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, według „Super Expressu” rozmawiał m.in. z szefem partii Jarosławem Kaczyńskim. W poniedziałek Matyszkowicz został prezesem Telewizji Polskiej, zastępując Jacka Kurskiego.

Mateusz Matyszkowicz, fot. AKPAMateusz Matyszkowicz, fot. AKPA

W piątek po południu "Fakt" i „Super Express” zamieściły zdjęcia pokazujące, jak Mateusz Matyszkowicz wchodzi do siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w centrum Warszawy oraz wychodzi z niej już po zapadnięciu zmroku. Według relacji tabloidów nie miał ze sobą żadnej teczki z dokumentami.

W siedzibie partii Matyszkowicz był przez 2,5 godziny - podał "Fakt". Miał uczestniczyć w spotkaniu kierownictwa PiS, z udziałem Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes TVP nie odpowiedział na pytania obu dzienników dotyczące wizyty w siedzibie partii rządzącej.

 

Według dziennikarzy relacjonujących polską politykę poprzedni prezes TVP Jacek Kurski był w stałym kontakcie z Jarosławem Kaczyńskim, w ostatnim okresie miał przekonywać go do zmiany ordynacji wyborczej w przyszłorocznych wyborach do Sejmu. W połowie 2020 roku, krótko po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich, Kurski w Sejmie brał udział w spotkaniu władz klubu parlamentarnego PiS.

„SE” poinformował też, że w piątek po południu w siedzibie PiS gościł Jacek Kurski. Był tam przez około dwie godziny, a wychodząc „był wyraźnie zadowolony”.

Pierwsze decyzje Matyszkowicza jako prezesa TVP

Rada Mediów Narodowych w zeszły poniedziałek nieoczekiwania odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska Telewizji Polskiej. Na szefa spółki mianowano Mateusza Matyszkowicza, który w jej zarządzie jest od wiosny 2019 roku.

Jedną z pierwszych decyzji Matyszkowicza jako prezesa TVP były odwołanie z funkcji dyrektora TVP3 Pawła Gajewskiego. Jego obowiązki przejął Jarosław Olechowski, który pozostaje szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, pod którą podlegają m.in. „Wiadomości” TVP1 czy kanał TVP Info. Gajewski pozostał w TVP. Aleksandra Zawłocka, dotychczasowa szefowa „Pytania na śniadanie” po 6 latach odchodzi z redakcji, aby objąć szefostwo oprawy w Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP. We wtorek producentką „Pytania na Śniadanie” została Joanna Kurska, żona byłego prezesa.

 

 

Także Roman Pedrycz przestał kierować ośrodkiem TVP Technologie (zastąpił go Przemysław Herbut).

Ponadto Mateusz Matyszkowicz zdecydował, że zapowiedziany niedawno przez Jacka Kurskiego koncert z okazji zaplanowanego na 17 września otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną nie odbędzie się.

Matyszkowicz chce więcej kultury w TVP

W czwartek w siedzibie Telewizji Polskiej zaprezentowano nowości i najciekawsze propozycje jesiennej ramówki kanałów tematycznych TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2.

"Uważam, że o Telewizji powinien świadczyć program i twórcy, którzy ten program tworzą, a nie moje słowa. Dlatego zdecydowałem się w tych dniach raczej milczeć i pracować" - powiedział otwierając konferencję nowowybrany prezes zarządu TVP. Podkreślił, że "kultura pozostaje dla niego najważniejsza". "Kulturę rozumiem szeroko. To jest zarówno to, co dzieje się na kanałach TVP Kultura, TVP Historii, TVP Dokument, TVP HD, na naszych bliźniaczych kanałach, w tym tych nadawanych na Litwę i za granicę" - mówił. "Bardzo liczę na rozwój dystrybucji w krajach Europy Zachodniej, bardzo liczę na Stany Zjednoczone" - zaznaczył.

Matyszkowicz zwrócił uwagę, że "kultura to jest takie miejsce, w którym możemy się spotkać". "I Telewizja ma być miejscem, w którym możemy się spotkać. Ale właśnie niech o tym świadczy program" - przekonywał.

"Jedną deklarację chciałem złożyć: w najbliższych latach planujemy pogłębienie współpracy międzynarodowej, przede wszystkim w ramach Trójkąta Lubelskiego. Dlatego cieszę się, że duchowo jest teraz z nami Monika Garbacziauskaite, szefowa litewskiej telewizji publicznej, i z nami fizycznie jest obecny serdeczny przyjaciel, szef ukraińskiego nadawcy publicznego Mykoła Czernotycki" - powiedział prezes zarządu TVP, dodając, że "liczy na rozwój współpracy telewizji publicznych w ramach EBU, w ramach Trójkąta Lubelskiego, w ramach Grupy Wyszehradzkiej".

Uczestniczący w konferencji dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) Rafał Wiśniewski zapowiedział dalszą współpracę pomiędzy NCK i CKiH w zakresie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. "Przede wszystkim bardzo się cieszę, że TVP włączyła się w akcje związane z czytelnictwem. Nie było trzeba specjalnie przekonywać i w następnych dniach (...) będziemy promowali w różny sposób to czytelnictwo. Przede wszystkim zaczynamy w tym roku od wspólnego programu dotyczącego bibliotek i czytelni, ale mamy również specjalna ofertę edukacyjną dla najmłodszych" - mówił dyrektor NCK. "Myślę, że to będzie naprawdę strzał w dziesiątkę" - ocenił.

Na antenie TVP Kultura zapowiedziano jesienią emisję nowego cyklu programów "Zaginione, odnalezione". Rafał Wiśniewski zwrócił uwagę, że celem audycji jest "opowiadanie ciekawych historii o obiektach, które zostały zrabowane, a były dla Polski, dla polskości bardzo ważne". Dodał, że te programy przedstawiają też "historię, w jaki sposób te obiekty trafiły ponownie do muzeów, gdzie możemy je dziś oglądać". "To bardzo interesujący, a przede wszystkim budujący program o charakterze poznawczym" - ocenił dyrektor NCK. Dodał, że "zawsze jest ten wątek sensacyjny, kryminalny, budujący napięcie".

"Przede wszystkim, mam nadzieję, że to sprawi frajdę tym, którzy kochają historię i również przełożą to zainteresowanie na dzieła, które zostały zrabowane Polsce" - podkreślił prof. Wiśniewski.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jesienią w TVP Historia emitowany będzie też serial dokumentalny "Przestrzeń pamięci" w reż. Grzegorza Jankowskiego. "+Przestrzeń pamięci+ to jest program, który jest trudny, bo trudno zrobić program o muzeum; trudno przenieść muzeum do telewizji" - mówił reżyser. "Trzeba wejść do tego muzeum, dotknąć tych rzeczy, zobaczyć te obrazy, które pięknie wyglądają" - wyjaśnił.

"Oglądanie dzieł tak face to face jest super. Namawiamy nie tylko do tego, żeby ludzie oglądali programy o muzeach, ale przede wszystkim, żeby do nich chodzili, to jest nasz główny cel" - powiedział. "A muzeum jest równie atrakcyjne jak kino i równie atrakcyjną przygodę można przeżyć w muzeum jak w kinie" - podkreślił Jankowski, dodając, że w cyklu "+Przestrzeń pamięci+ opowiada o rzeczach, które wróciły już do Polski".

Publicysta Piotr Gociek zapowiedział kontynuację w TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Historia cyklu programów publicystycznych "Co dalej?". "Pozostajemy w tej formule, która została wymyślona dwa i pół roku temu" - powiedział gospodarz programu, podkreślając, że autorzy programu "przyglądają się bardzo uważnie temu, co dzieje się w związku z rosyjską agresją przeciw Ukrainie". "Ale to nie jest program, który ma się ścigać z portalami internetowymi na szybkość w podawaniu informacji. My próbujemy się temu przyjrzeć trochę z szerszej perspektywy, pamiętając (...), że idee mają konsekwencje" - wyjaśnił. "Za każdym działaniem jest jakiś powód, jest jakieś źródło" - podkreślił Gociek.

Zaznaczył, że w ramówce jesiennej pojawi się specjalne, niedzielne wydanie programu "Co dalej? O tym mówi świat". "Tam będziemy zarówno przyglądać się najważniejszym wydarzeniom z ostatniego tygodnia, zapowiadać, co w najbliższych dniach będzie zwracało uwagę komentatorów i publicystów, ale cały czas nie będziemy rezygnować z rozmów z ekspertami" - wyjaśnił gospodarz programu. Podkreślił, że "tak naprawdę program +Co dalej?+ już w tej chwili jest takim forum, w którym spotykają komentatorzy, myśliciele, pisarze, eseiści z Ukrainy, z Litwy, z Łotwy, Estonii i z innych krajów - Czech, Węgier, by wspólnie rozmawiać o wspólnych zagrożeniach, o wspólnych receptach na przyszłość".

W jesiennej ofercie programowej TVP Kultura i TVP Kultura 2 zapowiedziano w październiku transmisje najważniejszych wydarzeń 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, dzięki którym widzowie będą mogli na żywo śledzić konkursowe zmagania skrzypków. Pojawią się też nowe odcinki "Wędrowca polskiego", w którym Krzysztof Koehler zabiera widzów w podróż po Polsce, a także cykl "Res Poloniae – o Polsce z oddali", a w nim spotkania z wybitnymi przedstawicielami litewskiej kultury i polityki.

Już na 20 września zaplanowano premierę spektaklu "Komedianci, czyli Konrad nie żyje" wg sztuki Bronisława Wildsteina w reż. Andrzeja Mastalerza. W listopadzie pokazane zostaną Mickiewiczowskie "Ballady i romanse" zrealizowane przez Teatr Wierszalin w reż. Piotra Tomaszuka. W programie "Scena muzyczna" na antenie TVP Kultura pojawią się m.in. Marta Zalewska, Kroke i duet Aleksander Dębicz i Łukasz Kuropaczewski. Dla miłośników kina przewidziano oscarowe hity kinowe, m.in. "Parasite" w reż. Joon-ho Bonga, a także przegląd filmów z wielkimi damami kina w rolach głównych (w czwartki). Jak zaznaczono, "wybrane premiery TVP Kultura są też emitowane online na kanale TVP Kultura 2".

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zmiany-w-tvp-info-jakie-od-kiedy-mateusz-matyszkowicz-nowy-prezes-tvp-mniej-polityki ##

W TVP Historia zapowiedziano nowość - serial "Polscy. Seryjni…" (od 27 października) poświęcony mordercom okresu PRL. Przemysław Semczuk, autor wielu książek o historii kryminalistyki, poznając kulisy głośnych śledztw, pogłębi wiedzę o realiach byłego PRL. Jesienią odbędzie się także premiera nowego filmu z cenionej serii "Tajemnice początków Polski", zatytułowanego "Od Popiela do Piasta". Na nowe odcinki programu "Nie taka prosta historia" do TVP Historia zaprosi widzów znany publicysta Wiktor Świetlik. W programie "weźmie pod lupę popularne filmy i seriale, obnaży ich cenzurę i propagandę (m.in. prześledzi zafałszowania w serialu "Polskie drogi"). Krzysztof Jaroszyński zabierze widzów w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski w nowej serii "W Polskę jedziemy". Na soboty zaplanowano emisje kolejnych odcinków teleturnieju "Giganta historii". Jak wyjaśniono, "wszystkie premiery TVP Historia są emitowane online na kanale TVP Historia 2".

Jesienna oferta anteny TVP Dokument przewiduje powrót historycznego cyklu "Polskie dziedzictwo" będącego "próbą spojrzenia na naszą część Europy przez pryzmat dziedzictwa dawnej Rzeczpospolitej". W II sezonie cyklu dokumentalno-historycznego prowadzonego przez Stefana Tompsona autorzy programu przyjrzą się kulturze i historii Litwy, Łotwy i Estonii. We wtorkowym cyklu "Barbara Włodarczyk zaprasza" ceniona dokumentalistka wraz z zaproszonymi do studia ekspertami omawiać będzie palące problemy społeczno-politycznych współczesnego świata. Wśród prezentowanych jesienią filmów dokumentalnych zapowiedziano takie tytuły, jak: "Korea Południowa. Kraj pod presją", "Pokolenie podłączonych", interesujące produkcje z gatunku current affairs - "Tajwan kontra Chiny. Krucha demokracja", "Terra Incognita. Kto jest właścicielem Internetu?" i "Przeciwbólowy kryzys opioidowy".

W jesiennej ramówce nie zabraknie też poniedziałkowego cyklu "Portrety dokumentalne" prezentującego sylwetki najważniejszych polskich dokumentalistów oraz twórców młodego pokolenia. Zaprezentowani zostaną: Kinga Dębska, Dagmara Drzazga, Ewa Straburzyńska, Piotr Jaworski, Petro Aleksowski i Małgorzata Imielska.

Jesienią w TVP HD zapowiedziano w niedziele nowy program "Na ratunek ogrodom". W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Cichocka, doświadczona architekt krajobrazu. W nowym programie "Korona Gór Polski" wspólnie z Martą Manowską "widzowie zdobywać będą najpiękniejsze szczyty naszego kraju". Z kolei z Jackiem Szklarkiem w ramach niedzielnego cyklu "Przystanek slow food" telewidzowie odbędą cykl inspirujących podróży kulinarnych, podczas których dziennikarz odwiedzi z kamerą m.in. Podkarpacie, Roztocze i Pomorze. Zaplanowano również emisję popularnego serialu kryminalnego "Detektyw Murdoch", opowiadającego o przygodach przenikliwego śledczego z Toronto. W weekendowym paśmie "Nocnych maratonów z kultowymi serialami" na wrzesień zapowiedziano emisję serialu Czas honoru", na październik emisję "Pitbulla", a w listopadzie - "wojny domowej".

Konferencji CKiH patronował w Roku Romantyzmu Adam Mickiewicz. Z tej okazji w części artystycznej Marta Zalewska z zespołem zaprezentowała trzy wiersze wieszcza we własnych aranżacjach.

Centrum Kultury i Historii TVP to Agencja Kreacji i Produkcji oraz kanały TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Nowy prezes TVP w siedzibie PiS, rozmawiał z Kaczyńskim

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
The Beatles będzie więcej w tv ,U dwa wcale
odpowiedź
User
Jan
Prezes wezwał pieska na dywanik, a ten grzecznie się stawił. TVP jest do zaorania i nie ma tam innej drogi.
odpowiedź
User
utb
Wszystko odgórnie sterowane. Tak samo z radiem. Gdzie my żyjemy?
odpowiedź