SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od dzisiaj działa ministerswo cyfryzacji

Od poniedziałku 1 maja wchodzi w życie rozporządzenie ws. utworzenia Ministerstwa Cyfryzacji. Na początku kwietnia prezydent powołał Janusza Cieszyńskiego na stanowisko ministra cyfryzacji.

Janusz Cieszyński, fot. gov.plJanusz Cieszyński, fot. gov.pl

Zgodnie z rozporządzeniem, pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obsługujący dotychczas sprawy działu informatyzacja włączeni zostali do MC.

Na początku kwietnia prezydent Andrzej Duda powołał Janusza Cieszyńskiego na stanowisko ministra cyfryzacji. Cieszyński był sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Mateusz Morawiecki objął funkcję ministra cyfryzacji w październiku 2020 roku, kiedy w ramach rekonstrukcji rządu ten resort został włączono do kancelarii premiera. Kierujący ministerstwem przez ponad dwa lata Marek Zagórski został sekretarzem stanu w KPRM, zrezygnował z tego stanowiska w połowie 2021 roku.

Wtedy powołany na nie został Janusz Cieszyński.

Cieszyński wcześniej w Ministerstwie Zdrowia

Janusz Cieszyński w latach 2018-20 był wiceministrem zdrowia. W sierpniu 2020 roku zrezygnował ze stanowiska, równocześnie ze stanowiska ministra zdrowia zrezygnował Łukasz Szumowski.

Kierownictwu resortu zdrowia politycy KO zarzucali zaniedbania w sprawie zakupu respiratorów na początku pandemii koronawirusa od firmy E&K. Zarzuty stawiali posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy kilkukrotnie przeprowadzali kontrole w MZ. Zarówno Cieszyński, jak i Szumowski odpierali zarzuty opozycji; resort w związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu przez dostawcę odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro.

Od listopada 2020 do czerwca 2021 roku Janusz Cieszynski był wiceprezydentem Chełma. Wcześniej był doradcą ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016–2017 kierował departamentem małych i średnich przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.

Janusz Cieszyński jest absolwentem finansów i rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej. W latach 2009-2014 pracował w działach finansów i marketingu Orange Polska. Prowadził także przedsiębiorstwo zajmujące się doradztwem biznesowym i prawnym oraz zasiadał w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej.

Dołącz do dyskusji: Od dzisiaj działa ministerswo cyfryzacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl