SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Okiem młodych" na TikToku uderza w opozycję i chwali rządzących. Oto zapowiadana kontrofensywa PiS w social mediach?

Od sierpnia na TikToku i na Twittterze aktywny jest profil "Okiem młodych", tworzony przez działacza Forum Młodych PiS i członków Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości przy resorcie Zbigniewa Ziobry. Młodzi skupiają się na ostrych atakach na opozycję, Niemcy i Unię Europejską z jednej, i chwaleniu działań Prawa i Sprawiedliwości z drugiej strony. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl jeden z twórców profilu zapewnia, że "Okiem młodych" nie działa na polityczne zamówienie.

fot. TikTok/OkiemMłodych fot. TikTok/OkiemMłodych

"Spojrzenie na świat okiem młodych - bez poprawności politycznej, satyrycznie" - tak opisywany jest tiktokowy profil "Okiem młodych". Tworzą go Oskar Szafarowicz, należący do Forum Młodych PiS i dwójka działaczy Młodzieżowej Rada Sprawiedliwości - Wiktoria Mielniczek i Kamil Kaniuk. Rada Sprawiedliwości to organ doradczo-konsultacyny przy ministerstwie sprawiedliwości. Ponadto Kaniuk jest wiceprzewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, Mielniczek działa w stowarzyszeniu "Dla Polski".

Do momentu publikacji tego materiału na Twitterze konto Okiem młodych ma 1563 obserwujących, na TikToku 1121.

"Okiem młodych" źle o politykach, ale nie PiS

Przekaz "Okiem młodych" to głównie ostra krytyka opozycji i prezentowanie w pozytywnym świetle rządzących. Na TikToku od początku sierpnia kanał opublikował prawie trzydzieści filmów. Od niedawna uaktywnił się także na Twitterze.

W ani jednym materiale "Okiem młodych" nie krytykuje rządzących. W materiałach nie brakuje hasztagów #polityka #pis #kaczyński #trzaskowski #tusk #vonderleyen #polexit #niemcy #bruksela #danke #opozycja.

Spójrzmy na przykład na filmik o reparacjach wojennych Niemiec dla Polski, o których w ostatnich tygodniach ostro wypowiadał się Jarosław Kaczyński. "Okiem młodych" temat reparacji łączy z atakiem na Donalda Tuska: "sześć milionów ofiar, 40 proc. zniszczonego majątku narodowego. Panie Tusk, co Pan sądzi o reparacjach dla Polski od Niemiec?" Pytanie młodego człowieka zestawiono z wypowiedzią Donalda Tuska: "Tego typu fantazje i dyrdymały…". Filmik nie szczędzi krytyki też Lewicy, cytując tweet posła tej formacji Macieja Kopca o tym, że to mieszkańcy ziem utraconych przez Niemcy powinni domagać się odszkodowań od Polski.

@okiemmlodych #tusk #reperacje #lewica #kopiec #hit #viral #dc #polityka #wojna #po #niemcy #konferencjaprasowa #zdrajcapolski #kasa #berlin #ue #bruksela #warszawa ♬ Epic Music(863502) - Draganov89

Negatywnymi bohaterami treści "Okiem młodych" są politycy i polityczki opozycji - prócz Tuska w gronie tym są Klaudia Jachira, Robert Biedroń czy Rafał Trzaskowski. W jednym filmiku atakowany jest nawet od lat nieobecny w bieżącej polityce, były premier z czasów SLD Leszek Miller.

@okiemmlodych #miller #lewica #polexit #polska #patriotyzm #tvp #tvn #polityka #wtylewizji #viral #dc #ue #kpo ♬ Epic - Joystock

Od twórców "Okiem młodych" obrywa się w sarkastycznym tonie także instytucjom europejskim. "Apolityczna, bezstronna Komisja Europejska, stojąca na straży i szanująca suwerenność państw członkowskich… No chyba nie do końca" - twierdzą młodzi tiktokerzy w jednym z nagrań. W kolejnych ujęciach pokazano podziękowanie europejskiej polityczki dla Donalda Tuska

O Klaudii Jachirze młoda współprowadząca tiktokowego konta mówi: "ja rozumiem, że opozycja nie ma wiarygodnych, solidnych liderów, ale pokładanie nadziei w Tusku i Lempart to naprawdę proszenie się o katastrofę". TikToka podsumowuje fragment wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o LGBT "ja bym to badał…".

@okiemmlodych #lewica #jachira #warszawa #rota #sejm #glupota #viral #dlaciebie #polska #po #ko #lempart #tusk #kaczyński #niemcy ♬ Monkeys Spinning Monkeys - Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

"Oko młodych" przychylniej patrzy jednak na bieżące działania Prawa i Sprawiedliwości. Broni na przykład dodatku węglowego.

"Ta cała narracja opozycji o tym, że zamarzniemy w zimę, że zabraknie węgla jest naprawdę żałosna i nie da się tego słuchać. Na szczęście dla nas, rzeczywistość jest całkowicie inna. Otrzymamy aż trzy tysiące złotych dopłat na węgiel" - wyjaśnia twórca kanału Kamil Kaniuk. Zaraz potem, atak na lidera opozycji. "Panie Tusk, a jak pan pomógł Polakom w czasie tych wszystkich ogromnych kryzysów, które były za pana rządów? Pomogę panu… w żaden sposób pan nie pomógł! Okradał pan Polki i Polaków i taka jest prawda o panu! - grzmi młody działacz.

Jeden z ostatnich filmów poświęcono katastrofie ekologicznej w Odrze. "Okiem młodych" oskarżyło w materiale opozycję o "sianie paniki" na ten temat. W innym materiale, przedstawiającym konfrontację Mateusza Morawieckiego z reporterem TVN o kryzysie Odry, tiktokerzy punktowali: "premier koncertowo zaorał redaktora z TVNu".

@okiemmlodych #morawiecki #pis #tusk #viral #odra #dc #tvn #dziennikarz #konferencja #fogiel #minister #polityka ♬ Epic Motivational - StereojamMusic

Jednymi z topowych filmów są nie te polityczne, ale dotyczące aktorki Barbary Kurdej-Szatan. Młodym najwyraźniej nie podoba się, co w ubiegłym roku powiedziała celebrytka o funkcjonariuszach Straży Granicznej. "Wybitną polską aktorkę, Barbarę Kurdej-Szatan spotkał zaszczyt. Otrzymała nominację na osobowość roku. Problem w tym, że na Białorusi, a nie w Polsce. To jest świetna rola w teatrze propagandy Łukaszenki".

Internauci i dziennikarze ostro krytykują "Okiem młodych"

Aktywność "Okiem młodych" została już dostrzeżona przez dziennikarzy. Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski nazywa profil "rządową propagandą", Sylwia Czubkowska ze SpidersWeb+ pisze zaś, że "zaczęło się już na poważnie wciąganie TikToku do polskiej polityki. Masakra".

Krytyki i zarzutów o działanie na rzecz PiS nie brakuje w komentarzach pod filmami na profilu "Okiem młodych".

"Ciekawe ile ty dostałeś za ten występ....???", "A Tobie co obiecali za ten filmik?  Wszystkim wam chodzi o jedno"; "zrobisz karierę w jakieś spółce już masz wymagane kwalifikacje"; "Skąd oni biorą te dzieciaki czyj to jest syn którego pisowca?" - drwią internauci.

"My na takie komentarze odpowiadamy szerokim uśmiechem. A najlepsze jest w tym to, że jeśli wylała się na nas taka lawina hejtu to znaczy, że trafiliśmy w czuły punkt" - kwituje na Twitterze Wiktoria Mielniczek.

"Nie, lawina hejtu oznacza, że się ośmieszyliście" - odpowiedział działaczce popularny profil Ruch Ośmiu Gwiazd". " Nie wiem jak wszyscy, ja myślę że jak dorośniesz to będzie Ci wstyd" - dodał inny użytkownik Twittera.

"Okiem młodych": nie działamy dla PiS

Portalowi Wirtualnemedia.pl udało się porozmawiać z jednym z twórców profilu "Okiem młodych". To Oskar Szafarowicz, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Mówi nam, że profil założył na początku sierpnia razem z przyjaciółmi - Wiktorią Mielniczek oraz Kamilem Kaniukiem.

- Jesteśmy działaczami społecznymi, żywo zainteresowanymi polityką. Od pewnego czasu przeglądaliśmy treści pojawiające się na TikToku – jednostronne, subiektywne i wykluczające dyskusję z udziałem osób o niszowych wśród młodzieży poglądach - opowiada portalowi Wirtualnemedia.pl Oskar Szafarowicz.  

- Postanowiliśmy stworzyć konto, na którym w humorystyczny sposób będziemy odpowiadali na bieżące wydarzenia polityczne i społeczne, dając też szansę osobom o innych punktach widzenia na podjęcie rozmowy, w którą chętnie się włączamy w komentarzach pod opublikowanymi filmami - dodaje nasz rozmówca.

W internecie da się jednak znaleźć zdjęcie, gdzie Oskar Szafarowicz rozdaje publicznie sprawozdania z działalności Michała Prószyńskiego, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i szefa gabinetu politycznego MSWiA. Dopytywany przyznaje, że od kilku miesięcy należy do Forum Młodych PiS - młodzieżówki rządzącej partii politycznej.

- Absolutnie mogę natomiast potwierdzić: żaden polityk, żaden związany z polityką ekspert od marketingu ani żadna organizacja nie inicjowała, nie wspierała i jak dotąd nawet nie wyraziła zainteresowania w pomocy (o którą zresztą nie zabiegamy) naszemu kanałowi. Nie stanowi on emanacji ani FM PiS (Forum Młodych PiS - przyp.red.), ani jakiejkolwiek struktury prawicowej. To całkowicie samodzielna idea, z którą ruszyliśmy jako grono młodych pasjonatów polityki - wyjaśnia nam młody działacz.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl współtwórca "Okiem młodych" ponownie odcina się od tezy, że profil jest powiązany z Prawem i Sprawiedliwością.

- Inicjatywa założenia kanału była całkowicie oddolnym pomysłem, który prowadzimy bez związków z partyjnymi przekazami czy bez kierowania ze strony polityków. Samodzielnie wybieramy i przygotowujemy treści, własnymi siłami organizujemy kwestie techniczne jak montaż czy dobór zdjęć i podkładów muzycznych - mówi nam Oskar Szafarowicz.

Dalej pytamy o motywy założenia i prowadzenia "Okiem młodych". Oskar Szafarowicz: - Zależy nam, by w mediach społecznościowych silniej wybrzmiał, dotąd słabo słyszalny, głos młodego pokolenia, przywiązanego do patriotycznych, tradycyjnych wartości. Dlatego także jesteśmy szeroko otwarci na współpracę z wszelkimi młodymi, którzy, szanując różnorodność opinii, podzielają nasz punkt widzenia na świat - tłumaczy.

Nasz rozmówca przyznaje także, że popularność kanału go zaskoczyła. Podkreśla przy tym, że "zainteresowanie jest ogromne, czemu towarzyszy oczywiście gigantyczna fala hejtu, wulgarnych komentarzy, obrażania nas personalnie i ataków na nasze rodziny". - Natomiast na negatywne reakcje mamy jedną prostą odpowiedź: merytoryczne polemiki z życzliwym uśmiechem na ustach - podsumowuje Oskar Szafarowicz.

Na koniec pytamy, dlaczego obiektem krytyki "Okiem młodych" stała się aktorka Barbara Kurdej-Szatan, która przecież nie zajmuje się czynnie polityką. - Wypowiedzi P. Barbary Kurdej-Szatan szczególnie dotknęły nas i oburzyły jako olbrzymich pasjonatów rodzimej historii, którzy ze szkoły oraz z domu wynieśli szacunek do desygnatów polskiej suwerenności jak choćby bezpiecznych granic, za które ginęli nasi przodkowie. Wulgarne treści przekazywane przez p. Kurdej-Szatan traktowaliśmy jako zgoła niepolityczne, ale po prostu moralnie krzywdzące polskich żołnierzy - odpowiada Oskar Szafarowicz.

Kardyś: profil wspierany przez PiS

- Jestem przekonany, że to profil wspierany przez PiS. Filmy idealnie wpasowują się w narracje obozu rządzącego, a młodzi bohaterowie mają trafić do targetu tik-tokowego - uważa Wojciech Kardyś, ekspert marketingu internetowego.

Zdaniem naszego rozmówcy, filmy z "Okiem młodych" mają szansę zdobyć duże zasięgi, zwłaszcza po "dopaleniu" reklamą.

- Ciekawe jest udostępnianie tych filmów, regularność wręcz wzorcowa, codziennie jeden lub nawet dwa filmy. Chodzi tylko o skierowanie pewnej narracji do młodych. Obrzydzenie bądź wyszydzenie opozycji - analizuje specjalista. - O Kurdej-Szatan zostały przygotowane dwa materiały bo pierwszy się dobrze obejrzał, czyli od razu zrobiono drugi. Podejrzewam, że im bliżej kampania wyborcza, tym takich kont będzie więcej - podsumowuje dla Wirtualnemedia.pl Wojciech Kardyś.

Kaczyński zapowiadał ofensywę w mediach społecznościowych

Mimo iż Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje pozycję lidera sondaży wyborczych, to jego poparcie wśród najmłodszych obywateli jest na bardzo niskim poziomie. Według majowego sondażu Ipsos dla OKO.press, tylko około 10 proc. wyborców w wieku 18-29 lat zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość.

Problem z pozyskaniem młodego elektoratu zdaje się dostrzegać także Jarosław Kaczyński.  Na spotkaniu w Gnieźnie pod koneic lipca br. zapowiedział, że PiS będzie prowadził "wielkie kontrakcje" skierowane do młodzieży.

- Młodzież jest pod bardzo wielkim wpływem smartfonów, mówiąc w przenośni. Tu rzeczywiście my z kolei dużych możliwości nie mamy, ale będziemy prowadzili wielkie kontrakcje w tej dziedzinie i jakąś część młodzieży, bo jest demokracja, to zawsze chodzi o część, do siebie przyciągniemy - mówił szef Prawa i Sprawiedliwości. Dodał też, że w tym obszarze partia ma "bardzo wiele do zrobienia" - Uczynimy tutaj ogromny wysiłek, ale nie sądzę, żeby dzisiaj do młodzieży był jakiś jeden klucz. Sądzę, że takiego jednego klucza w tej chwili nie ma - ocenił Jarosław Kaczyński.

Dołącz do dyskusji: "Okiem młodych" na TikToku uderza w opozycję i chwali rządzących. Oto zapowiadana kontrofensywa PiS w social mediach?

67 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fff
naziści
0 0
odpowiedź
User
Wartyl
Przecież PiS uderzył w młodych nakładając wyższe podatki z umów zleceń :D To tego młodych nie stać już na zakup mieszkan :D Podziękujcie PiSowi za to. Z tego co wiem to nie opozycja rządzi tym krajem.
0 0
odpowiedź
User
Eleonora Dewij
Ile kasy na to poszlo?? A NFZ jak zduchs rąk zdycha. Dziękujemy za to pisowi :)
0 0
odpowiedź