SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samorząd chce kupić Polskie Radio Katowice. KRRiT zapowiada skargi

Propozycję przejęcia od Skarbu Państwa spółki Polskie Radio Katowice, postawionej niedawno w stan likwidacji, złożyły władze Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Skierowały w tej sprawie list do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Czwórka członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyraziła sprzeciw wobec takich planów.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia poinformowało, że sąd wpisał do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki zarządzającej Polskim Radiem Katowice.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100 proc. akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą +Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Katowicach SA+ w likwidacji z siedzibą w Katowicach" – podał resort kultury.

Samorządowcy o interesie słuchaczy Polskiego Radia Katowice

Jak dowiedziała się PAP, do tej właśnie decyzji odnoszą się w piśmie do ministra Sienkiewicza prezydent Katowic Marcin Krupa i Kazimierz Karolczak – przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), zrzeszającej 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego.

Czytaj też: Kolejna rozgłośnia Polskiego Radia w likwidacji

Sekretarz miasta Katowice Maciej Stachura, pytany przez PAP o list, potwierdził, że takie pismo do ministra faktycznie zostało wysłane, jednak – jak dodał – jego autorzy zdecydowali się nie informować o nim publicznie. Katowicki magistrat nie ujawnia treści pisma. Sprawy nie komentują też przedstawiciele GZM. Nieoficjalnie urzędnicy argumentują, że nie chcą wywoływać kolejnego politycznego sporu. "Nie o politykę tu w końcu chodzi" – powiedział jeden z nich.

W liście - do którego dotarła PAP - Krupa i Karolczak wyrazili przekonanie o konieczności zachowania ważnej dla społeczności regionu rozgłośni radiowej. Jak przypomnieli, należy ona do najstarszych rozgłośni w kraju, jest źródłem informacji dla wielu mieszkańców, a także miejscem promocji regionalnej kultury, historii i dziedzictwa, pełniąc ważną rolę w kształtowaniu lokalnej tożsamości i pielęgnowaniu języka śląskiego.

- W związku z powyższym, biorąc pod uwagę niezwykle istotną funkcję, jaką pełni Radio Katowice w naszym regionie oraz interes setek tysięcy słuchaczy tej rozgłośni, zwracamy się z propozycją zakupu przez Miasto Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię podmiotu pod nazwą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Katowicach +Radio Katowice SA w likwidacji - napisali autorzy listu.

Większość KRRiT zapowiada skargi

W środę wieczorem do informacji o propozycji przejęcia Polskiego Radia Katowice we wspólnym oświadczeniu odniosła się czwórka członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (bez prof. Tadeusza Kowalskiego, wybranego przez Senat poprzedniej kadencji).

Czytaj też: Kolejne dymisje w Polskim Radiu. Odwołano dwójkę dyrektorów

W komunikacie podkreślili, że „stanowczo sprzeciwiają się wyprzedaży majątku polskiego radia i telewizji, który stanowi dobro publiczne” oraz zapowiedzieli, że „wszelkie tego rodzaju działania będą przez KRRiT zaskarżane”.

- Zgodnie z art. 213 Konstytucji RP, KRRiT stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Wyprzedaż majątku mediów publicznych jest naruszeniem interesu publicznego - ocenili.

Spółki mediów publicznych w likwidacji

Sejm 19 grudnia podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej SA, Polskiego Radia SA i Polskiej Agencji Prasowej SA i ich rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze, które powołały nowe zarządy tych.

Prezydent Andrzej Duda 23 grudnia poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Taką samą decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17.

Dołącz do dyskusji: Samorząd chce kupić Polskie Radio Katowice. KRRiT zapowiada skargi

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
To może nawet lepiej. KRRiT nie ma podstaw wysyłać skarg, Świrski się skompromitował.
odpowiedź
User
Słuchacz
Nie wydaje mi się aby był to dobry pomysł
odpowiedź
User
żeby zamiast propagandy rządowej
żeby zamiast propagandy rządowej była propaganda samorządowa :)
odpowiedź