SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad sześć lat Jacka Kurskiego w TVP. Jak zmieniła się telewizja?

Jacek Kurski kierował Telewizją Polską przez sześć i pół roku z kilkumiesięczną przerwą w 2020 roku. I tę telewizję mocno zmienił. Zmiany dotyczyły nie tylko informacji i publicystyki, ale bardzo wielu obszarów funkcjonowania publicznego nadawcy. Oto najważniejsze zmiany przeprowadzona przez odwołanego w poniedziałek prezesa TVP.

Jacek Kurski Fot. Screenshot/TVPJacek Kurski Fot. Screenshot/TVP

Kurski w poniedziałek został odwołany przez Radę Mediów Narodowych z funkcji prezesa TVP, zastąpił go Mateusz Matyszkowicz. Zarząd będzie teraz jednoosobowy.

Jacek Kurski prezesem Telewizji Polskiej został 8 stycznia 2016 r. Tego dnia na pierwszej konferencji prasowej w siedzibie za nim pojawiło się trzech dziennikarzy: Danuta Holecka, reprezentująca informacje i publicystykę, Przemysław Babiarz z redakcji sportowej oraz Anna Popek, symbol oferty lifestylowo-rozrywkowej TVP. Właśnie w tych trzech obszarach zaszły w czasie prezesury Jacka Kurskiego spore zmiany.

Czytaj także: Nowy prezes TVP przedstawił swoją wizję Telewizji Polskiej

Informacje i publicystyka w służbie propagandy

Za Jacka Kurskiego mocno zmieniła się narracja programów informacyjnych i publicystycznych. Obecnie Telewizja Polska przede wszystkim chwali działania rządu i partii rządzącej, a opozycja jest właściwie tylko krytykowana (zwłaszcza Platforma Obywatelska i jej obecny szef Donald Tusk).

Programy informacyjne stały się przedmiotem kpin wielu osób i materiałem na memy. Wymazywanie serduszek WOŚP, wykreowanie fikcyjnego projektanta modowego Christiana Paula czy pokazywanie ciągle ujęcia z Tuskiem mówiącego „Fur Deutschland” - to z takimi sytuacjami kojarzą się „Wiadomości” z ostatnich sześciu lat.

Po przyjściu nowego prezesa z Telewizją Polską pożegnali się tacy dziennikarze jak m.in. Tomasz Lis, Piotr Kraśko, Diana Rudnik, Hanna Lis, Dominik Wielowieyska, Jarosław Kulczycki czy Beata Tadla. Obecnie twarzami newsów i publicystyki w TVP są m.in. Danuta Holecka, Michał Adamczyk, Edyta Lewandowska, Michał Rachoń czy Magdalena Ogórek, a nawet znany z niewybrednego języka aktor Jarosław Jakimowicz, który współprowadzi program „W kontrze”.

Więcej rozrywki i seriali w TVP

Jacek Kurski poszerzył ofertę rozrywkową TVP.  Za jego czasów nadawca zdecydowała się m.in. wykupić licencje do takich formatów jak „The Voice Kids”, „The Voice Senior”, „Dance Dance Dance”, a także dziecięcej wersji „You Can Dance”. Poszerzona została oferta ramówki zimowej, gdzie trafiło m.in. „Sanatorium miłości”. Na antenę wrócił m.in. „Czar par” (utrzymał się jeden sezon), a w obecnej ramówce został reaktywowany teleturniej "Tak to leciało!”.

Chociaż w TVP1 nie udała się reaktywacja pasma porannego i program „Dzień dobry Polsko” szybko przeszedł do historii, to wzmocnione zostało Dwójkowe „Pytanie na śniadanie”, które nadawane jest od kilku lat codziennie i w jakości HD.

Również w rozrywce pojawiły się nowe twarze jak Ida Tomaszewska, Aleksander Sikora, Małgorzata Tomaszewska czy Rafał Brzozowski. Z TVP pożegnali się zaś m.in. Grażyna Torbicka, Marzena Rogalska, Michał Olszański, Monika Richardson czy Robert Janowski, przez wiele lat twarz programu „Jaka to melodia?”, obecnie program ten prowadzi Brzozowski.

TVP produkuje też więcej własnych seriali. W Jedynce pojawił się wieczorny serial codzienny "Leśniczówka". Jacek Kurski zdecydował o m.in. wprowadzeniu na antenę telenowel historycznych. - TVP najpierw pokazywała „Koronę królów”, a zimą pojawi się nowy serial pod tytułem „Jagiellonowie”.

W ramówce TVP1 pojawił się też pokazujący sądownictwo w czarnych barwach serial paradokumentalny „Kasta”. TVP poszła też mocniej w produkcję dokumentów o znanych ludziach - pokazano dokument o Maryli Rodowicz, a wkrótce do kin trafi film dokumentalny o Annie Przybylskiej.

„Sylwester marzeń”, disco polo w TVP

Za czasów Jacka Kurskiego wielkim wydarzeniem telewizyjnym stał się sylwester - Jacek Kurski zdecydował się przenieść koncert sylwestrowy TVP2 z Wrocławia do Zakopanego i przemianował jego nazwę na „Sylwester marzeń”, nazywając go formatem narodowego sylwestra. Impreza jest mocno promowana na antenach TVP.  tym szeroko w "Wiadomościach", co nie spodobało się KRRIT.

Na "Sylwestrze marzeń" zaczęli się pojawiać wykonawcy disco polo. I nie tylko tam, bo ten gatunek muzyki zagościł na wielu koncertach pokazywanych przez TVP.  Telewizja Polska reaktywowała karierę Zenona Martyniuku, a widzowie mogli obejrzeć jego benefis.

- Miliony Polaków kochają disco polo, miliony Polaków się przy nim bawią. Stwierdziłem, że jako prezes telewizji publicznej nie mogę pozwolić na to, żeby ten proceder takiego stygmatyzowania i pogardzania ludźmi, milionami widzów telewizji publicznej trwał – mówił w 2019 r. w „Super Expressie” Jacek Kurski.

Drugą ważną imprezą obok sylwestra był Konkurs Piosenki Eurowizja Junior - od kilku lat TVP pokazuje go co roku, a dwie reprezentantki Polski - Roksana Węgiel i Viki Gabor -  go wygrały. W efekcie Polska dwa razy była gospodarzem imprezy.

##NEWS #https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/mateusz-matyszkowicz-nowy-prezes-tvp-kto-to-jest-jacek-kurski-odwolany-dlaczego #

Telewizja Polska mocniejsza w sporcie

Jacek Kurski pieniędzy na szczędził na sport. - Sport łączy Polaków w przeżywaniu pozytywnych emocji, jest jednym z wymiarów współczesnego patriotyzmu Polaków, a Telewizja Polska jest gwarantem profesjonalnego „opakowania” wielkiego sportu – mówił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl w marcu 2021 r.

Już kilka miesięcy po objęciu prezesury zdecydował wykupić od Polsatu sublicencję na pokazywanie Euro 2016. Kolejne turnieje piłkarskie pokazywane są już na wyłączność tylko przez TVP (część praw kupiono jeszcze za poprzednich prezesów). Telewizja Polska pokazuje mecze piłkarskiej reprezentacji Polski czy spotkania Ligi Narodów.

Do TVP trafiła też część meczów Ekstraklasy. Telewizja jednak straciła prawa do Pucharu Świata w skoków narciarskich, bo koncern Discovery nie zdecydował się od sezonu 2021/2022 na odsprzedaż licencji.

Rekompensata finansową kroplówka dla TVP

Poszerzenie oferty programowej w ostatnich latach stało się możliwe dzięki dodatkowym pieniądzom, które otrzymuje Telewizja Polska. Zamiast w końcu zreformować archaiczny system abonamentowy, rząd PiS zdecydował się na kolejne prowizorkę. Media publiczne co roku otrzymują niemal 2 mld zł rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe (utracone w związku z tym, że znaczna część społeczeństwa jest zwolniona z płacenia abonamentu). W 2021 r. z tego tytułu do TVP trafiło 1,71 mld zł. 

Gdy w 2020 r. Andrzej Duda zagroził, że TVP nie dostanie kolejnych pieniędzy, jeśli Kurski dalej będzie nią kierować, to odszedł on z zarządu publicznego nadawcy. Zaraz jednak został doradcą tego zarządu, by do niego wrócić i w końcu ponownie zostać prezesem

Kurski kontra Nielsen

Jacek Kurski zaraz po objęciu rządów poszedł też na wojnę z Nielsenem, sugerując, że instytut, pracujący dla wszystkich nadawców w naszym kraju, zaniża oglądalność TVP. Żądał ujawnienia kodów pocztowych panelistów, na co firma się nie zgodziła.

W końcu Kurski zaczął promować dane z pomiaru MOR. Uznaje je za wiarygodne, chociaż pochodzącego od jednego operatora telekomunikacyjnego - firmy Netia (należy ona do Grupy Polsat Plus, ale firma ta z badania MOR nie korzysta). Jednocześnie TVP cały czas kupuje dane od Nielsena, bo na ich podstawie rozliczana jest sprzedaż reklam.

Nowe kanały TVP i rozwój w internecie

Za czasów Jacka Kurskiego Telewizja Polska uruchomiała też kolejne kanały tematyczne. Ruszyły TVP Dokument i TVP Kobieta. Jesienią 2021 r. uruchomiono kierowany do mieszkańców innych krajów anglojęzyczny TVP World. I to jeszcze nie koniec, bo na 3 października zaplanowano start TVP Nauka. W planach jest też serwis dla młodzieży. 

Telewizja Polska uruchomiła w ostatnich latach platformę streamingową TVP GO, a kilka dni temu Jacek Kurski zapowiedział powstanie jeszcze jednej platformy streamingowej, która ma połączyć istniejący serwisy publicznego nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Ponad sześć lat Jacka Kurskiego w TVP. Jak zmieniła się telewizja?

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nina
Czabanski zrealizował swoje życiowe marzenie - wreszcie ma wpływ na tvp. Zacznie się wpychanie na siłę wysokiej kultury do głównych anten i wypychanie widzów do komercji. Za rok drastycznie spadnie oglądalność tvp i głowa nowego prezesa. Bez dużej siły TVP pis przegra wybory, Tusk już teraz może dziękować Czabańskiemu.
odpowiedź
User
ID artykułu
A ja się cieszę, że go odwołano i cieszę się, że przyłożyliśmy go tego rękę. Tak jak Musk lub ktoś z Tesli czyta elektrowóz, tak ludzie z PiS czytają komentarze na Wirtualnych Mediach i relacjonują je prezesowi. Info z pierwszej ręki :-)
odpowiedź
User
Mitek
Można to ująć w kilku wyrazach - zchamiala, została zawłaszczona przez jedną partię do celów propagandowych, przestała być publiczna a jej władze permanentnie łamały prawo w zakresie twardych ustawowych regulacji związanych z charakterem jej działania.
Mam nadzieję że przynajmniej to ostatnie zostanie prawnie rozliczone kodeksem karnym zarówno w obszarze władz spółki, jej dyrektorów jak i przede wszystkim dziennikarzy działających aktywnie w organizacji przestępczej. Dodam że permanentne łamanie art 21 ustawy o RTV jest przestępstwem a nie naruszeniem.
odpowiedź