SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najwięksi nadawcy radiowi nie planują audycji prowadzonych przez sztuczną inteligencję

Po tym, jak na antenie Radia Piekary sztuczna inteligencja poprowadziła pierwszą audycję w Polsce, spytaliśmy największych nadawców, czy chcą przeprowadzić w swoich stacjach podobny eksperyment. - Naturalna inteligencja jest u nas w doskonałej kondycji, zatem wciąż stawiamy na człowieka - słyszymy w Grupie RMF. - Mamy niezwykle rozbudowaną ofertę programową i znakomitych dziennikarzy - przekonuje rzeczniczka Polskiego Radia, zapewniając, że AI nie znajdzie się w gronie prowadzących audycje u publicznego nadawcy.

Na potrzeby audycji stworzono awatar AI Basi, fot. Radio Piekary Na potrzeby audycji stworzono awatar AI Basi, fot. Radio Piekary

Na sztuczną inteligencję jako pierwsze w Polsce postawiło Radio Piekary. W sobotę w samo południe ze słuchaczami przywitała się nowa prezenterka. - Cześć, jestem Basia. Witam was na antenie Radia Piekary - rozpoczęła swój pierwszy program wirtualna DJ-ka generowana przez sztuczną inteligencję. Termin debiutu nie był przypadkowy. Audycję prowadzoną przez Basię nadano 22 lipca w Światowy Dzień Mózgu.

- Nie można było wybrać lepszej daty. W tej audycji AI Basia będzie rozwijała zagadnienia, które podrzucił jej zespół redakcyjny, a odpowiedzi przygotowała sztuczna inteligencja. "Wejścia" Basi będą przerywane muzyką, ale o część muzyczną zadbał już nasz trzyosobowy zespół zajmujący się tym na co dzień - mówił nam przed premierową audycją sztucznej inteligencji Rafał Kurowski, szef Radia Piekary.

Jak dodał, program miał charakter eksperymentu antenowego i wakacyjnej zabawy, którą zaplanowano do pierwszej soboty września. - Dalsze losy formatu będą zależały od oceny słuchaczy - mówił Kurowski. Szef Radia Piekary podkreślił, że do obsadzenia jesienią jest wczesnoporanne pasmo nadawane od poniedziałku do piątku w godz. 4:30-6, które obecnie nie ma prowadzącego. Jednocześnie zapewnił: - Nie będziemy nikogo zwalniali, by zastąpić go sztuczną inteligencją.

Grupa RMF: "wciąż stawiamy na człowieka"

Zapytaliśmy największych nadawców radiowych, czy chcieliby pokusić się o podobny eksperyment na swoich antenach.

- Grupa Eurozet nie planuje czerpać wzorców z Radia Piekary. Sztuczna inteligencja to bardzo ciekawie rozwijający się obszar, przyglądamy mu się z uwagą, jednak nasze plany skupiają się na korzystaniu z ludzkiej inteligencji - informuje nas Anna Marucha, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Eurozet.

Podobny komentarz słyszymy od Magdaleny Godzik z Grupy ZPR Media: - Na ten moment brandy radiowe nie mają w planach takowych ruchów.

Na pewno pracy prezenterom Grupy RMF nie odbierze AI. - Naturalna inteligencja jest u nas w doskonałej kondycji, zatem wciąż stawiamy na człowieka - mamy świetnych dziennikarzy, zespół osobowości o wyjątkowych kompetencjach i doświadczeniu i to ich towarzystwa szukają słuchacze naszych stacji, dlatego obecnie nie planujemy audycji prowadzonych przez AI - zapewnia nas Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF.

Również Polskie Radio nie zamierza eksperymentować ze sztuczną inteligencją. - Mamy niezwykle rozbudowaną ofertę programową i znakomitych dziennikarzy. Każdego dnia realizujemy misję, która jest podstawą działalności publicznego nadawcy - słyszymy od Moniki Kuś, rzeczniczki Polskiego Radia.

Na antenie Ashley i AI Ashley

Tymczasem na świecie coraz więcej stacji radiowych decyduje się na wprowadzenie na antenę wirtualnych DJ-ów. W połowie czerwca w jednej z amerykańskich radiostacji w Portland swoje pasmo dostała AI Ashley, prezenterka wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Rozgłośnia pochwaliła się, że to pierwsza tego typu sytuacja na świecie. AI Ashley została "wytrenowana" z wykorzystaniem głosu spikerki tej stacji Ashley Elzingi. A za wszystko odpowiadał model językowy GPT-4 stworzony przez Open AI oraz tworzące playlisty i analizujące treści RadioGPT.

Każde wejście AI Ashley zaczyna od przedstawienia się i przypomnienia, że jest sztuczną inteligencją. Stacja podkreśliła, że nie zastąpi ona w pełni prawdziwej prezenterki. - To hybrydowa sytuacja, w której będziemy mieć tradycyjną Ashley w niektórych segmentach, a w innych AI Ashley - powiedział Phil Becker z Radia Live 95.5 z Portland.

AI w radiu w Czechach i w Niemczech

Również Czesi - jak informowaliśmy niedawno - sięgnęli po możliwości, jakie daje AI. Tamtejsze radio publiczne nadaje codziennie w odcinkach autobiografię piosenkarza Karela Gotta, której fragmenty czyta wygenerowany przez sztuczną inteligencję głos artysty. Jedną z inicjatorek "ożywienia" głosu Gotta jest Ivana, wdowa po artyście. - Wierzę, że Karel wsparłby ten projekt, on zawsze lubił zaskakiwać ludzi - powiedziała na antenie radia i przypomniała, że Karel Gott sam uczestniczył kiedyś w konkursie na najlepszą swoją imitację.

Z kolei za naszą zachodnią granicą ruszyła rozgłośnia zasilana sztuczną inteligencją. Nadawca radiowy Antenne Deutschland uruchomił w Niemczech stację o nazwie Absolut Radio AI. Na jej falach gospodarzem jest bot kAI. Ramówkę wypełniają taneczne hity z ostatnich 10 lat, a także informacje o technologii AI, sposobach jej wykorzystania, korzyściach i ograniczeniach.

- Absolut Radio AI to znaczący krok dla całego niemieckiego rynku radiowego. Przyszłość radia jest teraz na nowo definiowana, otwierając nowe możliwości i opcje w naszym programie - powiedział Mirko Drenger, dyrektor generalny Antenne Deutschland. Dodał, że nikt nie musi się martwić o swoją pracę, ponieważ "sztuczna inteligencja nie uczyni nas zbędnymi, ale sprawi, że będziemy bardziej wydajni i mądrzejsi".

Dołącz do dyskusji: Najwięksi nadawcy radiowi nie planują audycji prowadzonych przez sztuczną inteligencję

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
A czym by to się różniło przecież tam trzeba tylko zapowiadać piosenki i powtarzać numer do wysyłania smsow...
0 0
odpowiedź
User
Bbi
A czym by to się różniło przecież tam trzeba tylko zapowiadać piosenki i powtarzać numer do wysyłania smsow...
W sumie to Ty też nie jesteś potrzebny, można Cię zastąpić jakimś cyfrowym botem, a ty do eksterminacji - taki masz tok rozumowania.
18 22
odpowiedź
User
HR Eurozet
A czym by to się różniło przecież tam trzeba tylko zapowiadać piosenki i powtarzać numer do wysyłania smsow...

Skończ już to jojczenie, bo zabierasz głos w temacie na którym się kretynie nie znasz. Widzę, że jesteś tym jednym z wielu frustratów, których CV na Żurawiej, Kopcu czy Jubilerskiej trafiło do kosza.
14 23
odpowiedź