SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Białoruś uzgodniła emisję Radia Rekord FM w Kielcach

Jeszcze we wrześniu Radio Rekord FM może uruchomić nadajniki w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Radomska rozgłośnia poinformowała, że zakończyły się konsultacje międzynarodowe w tej sprawie. Stacja nie mogła rozpocząć nadawania z powodu braku odpowiedzi Białorusi.

Radio Rekord Kielce wciąż nie rozpoczęło emisji naziemnejRadio Rekord Kielce wciąż nie rozpoczęło emisji naziemnej

14 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w Kielcach (100,8 FM) i Ostrowcu Świętokrzyskim (100,9 FM) będzie można słuchać Radia Rekord Kielce. Grające współczesne przeboje, starsze hity i disco polo Radio Rekord FM powstało 29 października 1994 roku w Radomiu. Nadaje tam na częstotliwości 106,2 FM. Później rozpoczęło nadawanie także w Iłży (93,4 FM). W Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim nowa stacja ma zastąpić Radio Fama, które z powodu pandemii zbyt późno złożyło wniosek o przedłużenie koncesji. Po 27 latach nadawania tej stacji, KRRiT zdecydowała o rozpisaniu nowego konkursu. Podczas wtorkowego posiedzenia KRRiT zdecydowała, że Radio Fama wróci do Kielc i będzie dostępne na częstotliwości 90,9 FM. Ponadto właściciel stacji ma uruchomić akademickie Radio Famka w Krakowie (100,5 FM).

Obowiązek konsultacji międzynarodowych

Radio Rekord FM przez wiele miesięcy nie uruchomiło nadajników w związku z przedłużającymi się konsultacjami międzynarodowymi. - W kontekście Radia Rekord FM oczekujemy na odpowiedź Administracji Łączności Białorusi na wnioski dotyczące stacji Kielce 100,8 MHz i Ostrowiec Świętokrzyski 100,9 MHz. Administracja Łączności Białorusi sukcesywnie odpowiada na wnioski koordynacyjne w ustalonych, zgodnie z postanowieniami Porozumienia Genewa'84 oraz dwustronnymi uzgodnieniami międzynarodowymi, terminach - informowała w sierpniu Wirtualnemedia.pl Klaudia Kieliszczyk, główny specjalista z wydziału komunikacji biura prezesa UKE.

Kielce i Brześć dzieli 325 km, a Ostrowiec Świętokrzyski i białoruskie miasto 258 km. W normalnych warunkach trudno o odbiór stacji radiowych z takiej odległości. Obowiązek konsultacji jednak istnieje m.in. z powodu propagacji troposferycznej, która pozwala w niektórych porach roku na odbiór rozgłośni czy kanałów telewizyjnych z obiektów oddalonych nawet o kilkaset kilometrów. Wówczas na przykład na północy województwa świętokrzyskiego można słuchać stacji ze Słowacji. Radio Rekord FM jest jedną z rozgłośni, które w związku z inwazją na Ukrainę bojkotują rosyjskie piosenki. Rozgłośnia nie wykluczała więc, że strona białoruska mogła opóźniać konsultacje. - Trudno nam powiedzieć czy opóźnia uzgodnienie międzynarodowe, czy czeka z uzgodnieniem do maksymalnego terminu. W każdym razie uzgodnienia na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma, czekamy na informacje z UKE - tłumaczyła w rozmowie Wirtualnemedia.pl radomska rozgłośnia.

UKE: Przewodniczący KRRiT może już wydać koncesję

Teraz nadawca zdradził, że uzgodnienia zakończono. - Mamy to!!! Po  wielu miesiącach oczekiwania, dzisiaj dotarła do nas wiadomość o uzyskaniu ostatniego uzgodnienia międzynarodowego. Teraz start Radio Rekord Kielce w eterze będzie już bardzo blisko - poinformowało Radio Rekord Kielce na Facebooku.

 

- Na ten dzień czekaliśmy z ogromnym utęsknieniem. Ostatnie miesiące z tytułu uzgodnień międzynarodowych w konfrontacji z konfliktem w Ukrainie (który jak się okazało ma na nasz start bezpośrednie oddziaływanie) były dla nas bardzo trudno - stwierdziła Paulina Kopeć, dyrektor Świętokrzyskiej Grupy Mediowej, która w województwie świętokrzyskim koordynuje prace Radia Rekord.

Z naszych informacji wynika, że Radio Rekord Kielce w eterze może pojawić się już we wrześniu. - Teraz Przewodniczący KRRiT może wydać koncesję Radiu Rekord (bo są uzgodnienia techniczne). Po otrzymaniu koncesji, nadawca może wystąpić do Prezesa UKE o rezerwację częstotliwości. Jak ją otrzyma, wtedy może wystąpić o pozwolenie radiowe. Jednak nadawca już po otrzymaniu koncesji od KRRiT może zwrócić się do nas o pozwolenie testowe na pół roku - czyli na okres, jaki jest orientacyjnie potrzebny na przyznanie rezerwacji i pozwolenia radiowego - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Dołącz do dyskusji: Białoruś uzgodniła emisję Radia Rekord FM w Kielcach

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Blue
Zastanawiam sie, czemu najczesciej na tym portalu pisze sie o internetowych "radiach" 357 i Nowy Swiat oraz o Rekordzie. Czy te rozgłosnie są jakos preferowane przez redakcje, czy wykupują artykuły sponsorowane?
odpowiedź
User
.
Było uzgodnienie z Białorusią w/s Radia Dla Ukrainy w Białymstoku? jakoś szybko się pojawiło na 94,8 FM
odpowiedź
User
Aaa
Współczuję Kielcom. Z deszczu pod rynnę.
odpowiedź