SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

U wydawcy „USA Today” sztuczna inteligencja pomoże pisać teksty

Amerykański koncern prasowy Gannett, wydający ponad 200 tytułów na czele z „USA Today”, wdroży generatywną sztuczną inteligencję do procesu przygotowywania artykułów. Ostateczne decyzje w kwestiach redaktorskich będą nadal podejmować dziennikarze.

Gannett w okresie letnim zamierza wprowadzić pilotażowy program, w ramach którego sztuczna inteligencja będzie wykonywać za dziennikarzy niektóre z powtarzalnych, uciążliwych czynności. Jedną z nich jest wyłapywanie z artykułów najważniejszych treści i tworzenie podsumowań: wypunktowanych list na górze tekstów, streszczeń oraz podpisów pod zdjęciami. W redakcji „USA Today”, sztandarowego tytułu w portfolio Gannetta, AI będzie się tym zajmować od czwartego kwartału.

Przy czym to dziennikarze będą ostatecznie decydowali, czy podsumowania przygotowane przez sztuczną inteligencję, będą publikowane w tekstach.

Gannett będzie korzystał z modelu językowego firmy Cohere. Przez ostatnie dwa tygodnie testował go na tysiącu wcześniej zamieszczonych tekstów.

Koncern testował również model sztucznej inteligencji NLG, która tworzy narrację tekstową wokół podanych jej informacji faktograficznych. Przygotowane przez nią teksty przed publikacją były sprawdzane przez dziennikarzy.

Renn Turiano, wiceprezes i szef produktowy w koncernie, zapewnił, że firma będzie wdrażać sztuczną inteligencję stopniowo. - U niektórych innych serwisów informacyjnych chęć szybkiego działania w tym obszarze była błędem. Nie popełnimy go - podkreślił.

Dziennikarze zastrajkowali

W ub.r. Gannett zwolnił ponad 600 pracowników. To część programu oszczędnościowego, którzy przyczynił się do osiągnięcia przez koncern dodatniej rentowności. Dla firmy sporym obciążeniem pozostaje 1,23 mld dolarów zadłużenia wynikającego z fuzji sprzed czterech lat z GateHouse.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pracownicy obawiają się kolejnych cięć. W proteście przeciw zwolnieniom i zamrożeniu pensji 5 czerwca duża część zatrudnionych nie przystąpiła do pracy.

Dołącz do dyskusji: U wydawcy „USA Today” sztuczna inteligencja pomoże pisać teksty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl