SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska dokupuje udziały Audioteki za 75 mln zł

Wirtualna Polska Media oraz Stacja Służew, spółki z grupy WP Holding, zawarły warunkową transakcję kupna akcji oraz warrantów subskrypcyjnych spółki Audioteka - poinformował WP Holding w komunikacie. Wartość transakcji sięga 74,64 mln zł.

Przed zawarciem transakcji Stacja Służew miała akcje stanowiące łącznie ok. 59,5 proc. kapitału zakładowego Audioteki oraz warranty subskrypcyjne uprawniające do konwersji na akcje Audioteka, które łącznie z posiadanymi akcjami stanowią ok. 61 proc. w kapitale zakładowym Audioteki.

Wejście w życie umów jest uzależnione od warunków zawieszających, w szczególności w postaci wydania decyzji o zgodzie na koncentrację przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W wyniku transakcji Wirtualna Polska Holding poprzez podmioty zależne będzie posiadać, razem z akcjami nabytymi wcześniej, akcje stanowiące łącznie ok. 99,9 proc. kapitału zakładowego Auditeki. Po finalizacji transakcji WP Holding planuje osiągnąć 100 proc. udziałów w Audiotece.

Łączna wartość transakcji opiewa na 74,64 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków pochodzących z transzy kredytu capex w ramach umowy kredytów z 25 lutego 2020 roku.

Pod koniec września ub.r. Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł. Na potrzeby przejęcia implikowaną wartość przedsiębiorstwa Audioteki oszacowano na 156,4 mln zł, przy czym spółka na koniec ub.r. miała jeszcze 21 mln zł wolnych środków.

- Audioteka to świetnie zarządzany produkt, w szybko rosnącej kategorii usług audio. Dzięki tej akwizycji dywersyfikujemy przychody Wirtualnej Polski Media o kolejną, obok WP Pilot, usługę subskrypcyjną, z której korzysta ponad 200 tys. osób. To także druga w ostatnim czasie transakcja, która wzmacnia obecność WP na rynkach zagranicznych - uzasadniał wówczas Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

W ub.r. grupa Audioteka przy 99,89 mln zł przychodów osiągnęła 14,9 mln zł zysku EBITDA i 6,81 mln zł zysku netto.

Rekordowe wyniki Wirtualnej Polski

W drugiej połowie ub.r. Wirtualna Polska Holding oprócz kupna Audiotekę przeprowadziła serię innych akwizycji. Wyłożyła 12,6 mln zł na 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite, 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł) za 100 proc. udziałów Mediapopu, wydawcy m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl i Genialne.pl, 1,4 mln zł za Benchmark.pl oraz 20,9 mln zł za przejęła 44,5 proc. udziałów e-sklepu meblowo-wnętrzarskiego Selsey (wniosła do niego aportem Homebooka, wycenionego na 12 mln zł).

Ponadto zrealizowała swoje pierwsze przejęcie zagraniczne: za ok. 83 mln euro kupiła węgierską firmę Szallas, właściciela platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wirtualna Polska Holding w zeszłym kwartale zwiększyła przychody swojego segmentu reklamowo-subskrypcyjnego o 24,2 proc. do 163,18 mln zł, z czego 158,33 mln zł to przychody gotówkowe. - Głównie dzięki większym przychodom z subskrypcji, a także uwzględnieniu wyników spółek Grupy Audioteka, Benchmark, Mediapop od IV kwartału 2022 r. - wskazała firma w sprawozdaniu.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska dokupuje udziały Audioteki za 75 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jobel
a na podwyżki jakieś pieniądze są?
odpowiedź