SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Skrót do RSO przy kanałach z MUX-3. „Intuicyjny dostęp”

Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej z aktywną usługą HbbTV, mogą teraz szybko przejść do Regionalnego Systemu Ostrzegania po uruchomieniu dowolnego kanału Telewizji Polskiej z MUX-3. Nadawca publiczny informuje Wirtualnemedia.pl, że taka zmiana ma ułatwić korzystanie z RSO.

Jeszcze do niedawna uruchomienie Regionalnego Systemu Ostrzegania możliwe były z poziomu aplikacji TVP GO. Teraz można szybciej przeczytać komunikaty publikowane przez urzędy wojewódzkie. Wystarczy uruchomić dowolny kanał, nadawany w ramach MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport lub TVP Historia).

Jeśli mamy urządzenie obsługujące telewizję hybrydową i jest ono podłączone do internetu, to w dolnej części ekranu pojawią się trzy napisy. Jeśli wybierzemy czerwony przycisk na pilocie, zostaniemy przeniesieni do aplikacji TVP VOD. W przypadku niebieskiego przycisku, możemy oglądać emitowany program od początku. Po naciśnięciu zielonego przycisku, zostaniemy przeniesieni do RSO.

Do komunikatów wojewodów nie można przejść szybko po uruchomieniu stacji nadawcy publicznego z MUX-1 (TVP ABC) i MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat). Skąd zmiany dotyczące MUX-3? - Intuicyjny dostęp do skrótu w interfejsie naziemnej telewizji cyfrowej ma za zadanie ułatwić dotarcie do Regionalnego Systemu Ostrzegania użytkownikom aplikacji – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

RSO przyczyną opóźnienia zmiany standardu MUX-3

26 lipca w mazowieckim RSO były wyświetlane komunikaty o silnym deszczu z burzami. Ostatni „komunikat ogólny” pochodzi z kwietnia i dotyczy smogu w części województwa. W serwisie można znaleźć też informacje o stanie poszczególnych rzek, ostrzeżeniach hydrologicznych, informacje drogowe i poradniki jak postępować na wypadek poszczególnych zagrożeń.

W marcu 2022 roku minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o przesunięcie terminu, w którym MUX-3 musi przejść na standard DVB-T2/HEVC. Miało to nastąpić do końca czerwca ub.r., ale szef UKE zgodził się przesunąć ten termin do końca 2023 roku. Tłumaczono, że MUX-3 towarzyszy RSO, który może być przydatny w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.

W efekcie tej decyzji odbiorcy ze starszym sprzętem mogą oglądać jedynie kanały z MUX-3 i MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV), które nie zmieniły standardu. Utracili dostęp do stacji, które zmieniły standard na nowsze. Wchodzą w skład: MUX-1 (TV Trwam, Antena HD, Stopklatka, TTV, Eska TV, Polo TV, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box).

Nadawcy prywatni twierdzą, że decyzja UKE faworyzuje TVP, bo stracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych z powodu mniejszego zasięgu ich multipleksów. Czekają na przejście MUX-3 na standard DVB-T2/HEVC. Wówczas zamierzają dokładnie wyliczyć straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: Skrót do RSO przy kanałach z MUX-3. „Intuicyjny dostęp”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
haha
Przecież hbbtv od TVP nie działa na wszystkich modelach telewizorów, nawet tych nowych.
odpowiedź
User
Jan Dzban
Rozmiar dla Azjatów. Trudno wbić czapę, bo cały silikon wchodzi w obudowę razem z wackiem, a o tym żeby wbić po same kule nie ma mowy nawet.
odpowiedź
User
tv
Raczej ten link ma pełnić chyba rolę listka figowego... a być może szykują pretekst, aby przedłużyć nadawanie MUX3 w starym standardzie przynajmniej do wiosny 2024 (do wyborów samorządowych/europarlamentarnych).
odpowiedź