SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana władz w mediach publicznych: prokuratura wszczęła śledztwo ws. ministra kultury

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza przy odwołaniu i powołaniu nowych zarządów oraz rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Informacyjnej. Śledczy zajmą się też sprawą rzekomego naruszenia nietykalności cielesnej posłanki Joanny Borowiak podczas przepychanek w TVP. 

O wszczęciu śledztwa ws. decyzji podjętych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza poinformował w piątek w mediach społecznościowych poseł PiS Krzysztof Szczucki. 

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie: przekroczenia uprawnień przez Bartłomieja Sienkiewicza w związku z odwołaniem bez podstawy prawnej członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, naruszenia nietykalności cielesnej Pani Poseł Joanny Borowiak w czasie interwencji poselskiej w dniu 20 grudnia br. - poinformował na X/Twitterze poseł PiS Krzysztof Szczucki. 

Awantura w TVP. Posłanka miała zostać poturbowana

W środę 20 grudnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało na X/Twitterze, że minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów i członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiego Agencji Prasowej „jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych”. 

Dodano, że minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które z kolei powołały nowe zarządy. Nie wskazano, kto wchodzi w ich skład. - Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji - zaznaczono.

Podkreślono, że „konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej”.

Z kolei do zajścia z posłanką Joanną Borowiak doszło, kiedy posłowie PiS próbowali wedrzeć się do gabinetu nowego prezesa TVP, Tomasza Syguta. Posłanka PiS miała zostać wtedy odepchnięta. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. 

Czytaj także: Tomasz Sygut nowym prezesem TVP. "To dziennikarz z krwi i kości, nie będzie płakać"

Dołącz do dyskusji: Zmiana władz w mediach publicznych: prokuratura wszczęła śledztwo ws. ministra kultury

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Jest niewinny. Uchwała była LEGALNA.
Wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
odpowiedź
User
red. Jan Dzban
Nikt nie powiedział pani posłance żeby nie pakować paluchów w drzwi? Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą.

Po co się było pchać? To nie targowisko.
odpowiedź
User
mecenas
Jedziesz pulkowniku z pisowskimi swiniami...
odpowiedź