SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolnienia w CD Projekt. Spółka produkcyjna pożegna się ze 100 osobami

Produkujące gry wideo studio CD Projekt Red, należące do notowanego na giełdzie CD Projekt, zwolni ok. 9 proc. pracowników. Będzie to kosztowało ok. 4,5 mln zł.

Siedziba CD Projekt, fot. materiały prasoweSiedziba CD Projekt, fot. materiały prasowe

W komunikacie CD Projekt wyliczono, że zwolnienia obejmują m.in. zespoły produkcyjne, wydawnicze, jak i back-office w CD Projekt Red. Mają potrwać do pierwszego kwartału przyszłego roku, obejmą ok. 100 osób.

- Podjęta decyzja związana jest z trwającą transformacją, w ramach której studio CD Projekt Red m.in. wdrożyło metodyki Agile, usprawnia metody produkcji oraz optymalizuje organizację pracy. Zmiana podejścia i dążenie do budowania efektywniejszych zespołów projektowych jest kontynuacją trwających procesów transformacyjnych, które Spółka uznaje za kluczowe dla tworzenia wysokiej jakości gier, wydawanych na czas i tworzonych bez obciążających i nadmiernych nadgodzin - wyliczyła firma.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

CD Projekt szacuje, że rezerwa dotycząca kosztów zwolnień (m.in. odpraw dla pracowników) wyniesie ok. 4,5 mln zł.

Prezes CD Projekt: mamy zbyt dużo pracowników

- Starannie przeanalizowaliśmy wszystkie zespoły w firmie z perspektywy roli, jaką odgrywają w realizowaniu naszej strategii. Nie ma łatwego sposobu, aby to powiedzieć, ale obecnie mamy zbyt dużo pracowników. Pracują z nami utalentowane osoby, dla których - w oparciu o aktualne i spodziewane potrzeby związane z projektami - nie będziemy mieli w przyszłym roku nowych zadań - wyjaśnił w komunikacie prasowym Adam Kiciński, prezes CD Projeku.

Zaznaczył, że dirma zapowiedziała to już teraz, „kierując się zasadą jawności”. - Chcemy, by osoby, z którymi przyjdzie nam się rozstać, miały czas na przygotowanie się do czekającej je zmiany. Dołożyliśmy również wszelkich starań, by zapewnić każdej z nich należną odprawę - podkreślił.

Prezes CD Projekt przypomniał, że spółka w swojej strategii zakłada pracę nad kilkoma projektami, wśród nich są Polaris (w uniwersum „Wiedźmina”), Orion (w uniwersum „Cyberpunk 2077”) oraz Hadar (to zupełnie nowa franczyza). Dodał, że istotną częścią strategii spółki jest zachodzący aktualnie proces transformacji prowadzący do głębokich, wewnętrznych zmian, który spółka uważa za klucz do tworzenia wysokiej jakości gier bez opóźnień i crunchu.

- Po wdrożeniu metodologii Agile i zmianach w filozofii prowadzenia projektów, przyszedł czas na udoskonalenie sposobu, w jaki zorganizowane są nasze zespoły - dodał Kiciński.

Z końcem stycznia br. ze sklepów Google Play i App Store wycofana została gra mobilna „Wiedźmin: Pogromca Potworów”, którą przygotowało należąca do CD Projekt spółka Spokko. CD Projekt zapowiedział, że w br. wchłonie Spokko, a wcześniej przeprowadzi test na utratę wartość udziałów spółki wycenianych dotychczas na 32,4 mln zł.

Natomiast w maju CD Projekt ustalił nowe ramy Projektu Sirius tworzonego przez jego amerykańskie studio The Molasses Flood. Firma uznała, że 21,5 mln zł kosztów jego realizacji, które spisała w ub.r. na straty, jednak nie przepadło.

W pierwszym kwartale br. grupa CD Projekt zanotowała spadek przychodów o 19 proc. do 174,76 mln zł, a jej zysk netto wzrósł z 68,92 do 69,67 mln zł.

W środę zaraz po ogłoszeniu zwolnień akcje CD Projekt taniały o ok. 1,7 proc. Przy czym od początku stycznia kurs spółki zyskał 21 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy - 74 proc.

Zwolnienia u producentów gier mobilnych i w firmach IT

W kwietniu produkująca gry mobilne firma Ten Square Games zapowiedziała zwolnienia grupowe obejmujące ok. 120 osób, w tym 50 pracowników etatowych. Równocześnie zrezygnowała z dalszych prac nad dwoma grami: „Undead Clash” i „Fishing Masters”, na które dotychczas przeznaczyła ponad 25 mln zł. 

Z kolei w marcu o redukcji zatrudnienia informował inny notowany na warszawskiej giełdzie producent gier mobilnych - Huuuge. Do końca kwietnia pożegna się z 46 pracownikami swojej polskiej spółki zależnej Huuuge Games.

Zwolnienia przeprowadziły też inne spółki z segmentu cyfrowego. Firma technologiczna Netguru pożegnała się z ok. 150 pracownikami i współpracownikami, uzasadniając to „zmieniającym się otoczeniem biznesowym” i czekającymi ją wyzwaniami. Platforma rekrutacyjna No Fluff Jobs (jej większościowym udziałowcem jest Ringier Axel Springer Media) zwolniła 13 osób, jako powody wskazała gorszą koniunkturę w IT i zakończenie części projektów. Przy czym od początku br. zatrudniła 11 pracowników.

Zatrudnienie zmniejszyła też Grupa TenderHut (nie ujawniła, z iloma pracownikami się rozstała). Jej prezes Robert Strzelecki tłumaczył to „dostosowaniem się do zmieniających się potrzeb naszych klientów w zakresie technologii” oraz „ochłodzeniem rynku”.

Dołącz do dyskusji: Zwolnienia w CD Projekt. Spółka produkcyjna pożegna się ze 100 osobami

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Wiedźmin 4 w przygotowaniu i ludzi zwalniają? Oj to gra wyjdzie dopiero po 2077 roku.
odpowiedź
User
mcc
i tak pewnie 1/3 tych co zostają nic nie robi poza przeglądaniem internetu
jak wszędzie w techu
odpowiedź
User
ja
Na pohybel skur....
odpowiedź