SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minimum 200 mln zł na dopłaty do dekoderów do nowego standardu tv naziemnej. Wniosek w internecie lub na poczcie

Janusz Cieszyński, minister w kancelarii premiera ds. cyfryzacji, spodziewa się, że o 100-złotową dopłatę na zakup dekodera do nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC zgłosi się ok. 2 mln gospodarstw domowych. - Wniosek będzie wypełniany online albo składany na poczcie. Na podstawie wniosku otrzymamy kod, który będziemy mogli zrealizować w sieci sklepów, które zgłoszą się do tej akcji - opisał.

(Fot. Pixabay)Article

W zeszłym tygodniu kancelaria premiera poinformowała, że pracuje nad ustawą o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

W rządowym dokumencie stwierdzono, że „celem wprowadzenia dofinansowania w formie świadczenia na zakup dekodera umożliwiającego co najmniej odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest złagodzenie skutków społecznych zmiany standardu nadawania poprzez zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej”.

Podkreślono, że „dla części gospodarstw domowych zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany odbiornika na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej”.

Zaznaczono, że według danych Krajowego Instytutu Mediów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej nadal nie jest przystosowane 2,27 mln gospodarstw.

- Decyzją Komisji Europejskiej uwalniamy pewne częstotliwości na potrzeby szybkiego internetu, wskutek czego część gospodarstw domowych w Polsce - szacujemy, że jest to ok. 2 mln - utraci dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. I w związku z tym takim gospodarstwom domowym należy się rekompensata. Rekompensata w wysokości 100 zł od dekodera jest w mojej ocenie adekwatna - powiedział we wtorek w rozmowie z WP.pl Janusz Cieszyński, minister w kancelarii premiera ds. cyfryzacji.

100 zł bon na dekoder do telewizji naziemnej

W komunikacie rządowym zapowiedziano, że zgodnie z założeniami ustawy 100 zł dopłaty na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać tylko jednej osobie. - Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie - opisano.

Wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć przez internet i w tradycyjnej formia, a także przez pełnomocnika (członka rodziny lub domownika).

- Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera – zauważył Janusz Cieszyński.

- Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi te 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. Ale jeśli wszyscy wystąpią o bon, wówczas kwota pomocy może być pięciokrotnie większa. Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują - dodał.

Wniosek o bon na dekoder przez internet lub na poczcie

Wniosek o bon będzie można wypełnić i złożyć przez internet oraz w placówkach Poczty Polskiej.

- Na podstawie wniosku otrzymamy kod, który będziemy mogli zrealizować w sieci sklepów, które zgłoszą się do tej akcji - zapowiedział Janusz Cieszyński. Nie wiadomo jeszcze, które sieci sklepów będą przyjmowały bon.

100 zł dopłaty do dekodera będzie można uzyskać do końca 2022 roku.

Start DVB-T2/HEVC wiosną 2022 roku

Standard emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC zostanie zmieniony w całej Polsce w drugim kwartale przyszłego roku. Wprowadzone zostanie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

Nowy standard zostanie wprowadzony etapami w poszczególnych województwach:
-  od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
- od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
- od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC.

Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV.

Opóźniony dekoder TVP

Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni. Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”.

Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - zwrócił uwagę dyrektor biura dystrybucji TVP.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

- Strategicznym celem Spółki jest udostępnienie widzom sygnału wszystkich swoich programów, co najmniej w wysokiej rozdzielczości (HD).  Już dziś, jako jedyny nadawca w naziemnej telewizji cyfrowej, Telewizja Polska udostępnia swój program w jakości HD na 5 antenach:  TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Kultura. Docelowo, po zmianie standardu nadawania, zaplanowanego w połowie przyszłego roku, o ile pozwoli na to liczba przyznanych TVP miejsc na multipleksach, planujemy aby cała dostępna tam oferta programowa była w jakości co najmniej HD, mając również w planach emisję programu o najwyższej dostępnej powszechnie jakości Ultra HD - 4K - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl centrum informacji TVP.

Publiczny nadawca planuje też uruchomienie naziemno-internetowej platformy cyfrowej z kanałem 4K.

Dołącz do dyskusji: Minimum 200 mln zł na dopłaty do dekoderów do nowego standardu tv naziemnej. Wniosek w internecie lub na poczcie

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trzeźwy
To dekodery +100zl...
odpowiedź
User
Dyzma
A można wyłączyć adresy które mają umowy na teleizje kablową czy satelitarną - im te dekodery dvb-t nie są potrzebne. A tak kupią i potem je sprzedadzą... Pozostaje jeszcze chaczyk płacenia abonamentu, bo jeśli ktoś go nie płaci to raczej po dopłatę się nie zgłosi ☺
odpowiedź
User
Kambalarz
Tak, tak i abonamencik w pakiecie...
odpowiedź