SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MUX-3 może przejść na DVB-T2 etapami. „Dokładny harmonogram przedstawimy”

Telewizja Polska wciąż nie podaje daty zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, migracja do DVB-T2/HEVC może nastąpić późną jesienią etapami. Obecnie Emitel prowadzi w tej sprawie robocze ustalenia z nadawcą publicznym.

 

fot. Emitelfot. Emitel

MUX-3 z TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport I TVP Historia, zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w ciągu kilku miesięcy musi przejść na emisję w DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dokładna data wciąż nie jest jednak znana.  

- Telewizja Polska musi przejść na nowy standard nadawania najpóźniej do końca grudnia 2023, w związku z czym techniczne przełączanie nastąpi do końca bieżącego roku – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Rozmowy Emitela i TVP

Wiele zależeć będzie od ustaleń technicznych między TVP i  Emitelem. W pierwszej połowie 2022 roku doszło do zmiany standardu MUX-1 (Antena HD, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, TTV, TV Trwam, TVP ABC), MUX-2 (Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, Super Polsat, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box). Wówczas do DVB-T2/HEVC poszczególne obszary kraju wędrowały etapami. Proces zaczął się pod koniec marca od województw lubuskiego i dolnośląskiego, a zakończył pod koniec czerwca w Warszawie i północno-wschodniej Polsce.

Czy MUX-3 również zmieni standard etapami? Możemy uzyskać plan tego procesu? - Od strony technicznej jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia zmiany emisji MUX3 na standard DVB-T2/HEVC natomiast dokładny harmonogram przedstawimy jak tylko zakończone zostaną robocze ustalenia z zespołem TVP - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, p.o. dyrektora biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela, operatora m.in. multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Co tydzień migracja kolejnych regionów?

Mało prawdopodobne, żeby do zmiany standardu MUX-3 doszło przed wyborami parlamentarnymi. Te odbędą się 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. Migracja do DVB-T2/HEVC nie nastąpi też bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia albo tuż po nich. Kolejne etapy zmiany standardu mogą być więc wdrażane co tydzień w listopadzie i na początku grudnia.
 
Dzięki migracji do DVB-T2/HEVC Telewizja Polska będzie mogła nadawać kanały TVP Historia i TVP3 w jakości HD. W MUX-3 zyska dodatkowe miejsce, które może jej posłużyć do przywrócenia emisji naziemnej TVP World albo uruchomienia regularnej emisji TVP 4K. W nowym standardzie jest też nadawany multipleks szósty nadawcy publicznego (TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Alfa TVP i Belsat). Od 2024 roku jednym multipleksem nadawanym w standardzie DVB-T będzie MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV).

Lepsza jakość i więcej kanałów

Po przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC nadawcy komercyjni chcą wyliczyć dokładne straty przychodów reklamowych. Twierdzą, że UKE, który na wniosek rządu zgodził się w związku z wojną na Ukrainie na nadawanie trzeciego multipleksu w starym standardzie, faworyzował nadawcę publicznego. Osoby, które mają stare odbiorniki straciły dostęp m.in. do TVN, Polsatu czy TV Puls. Stacje komercyjne chcą domagać się rekompensat od Skarbu Państwa z powodu setek milionów złotych utraconych przychodów reklamowych.

Resort cyfryzacji zapewnia, że jest gotowy do kolejnej edycji programu dofinansowania na dekodery lub telewizory dla najbiedniejszych widzów. W poprzedniej można było uzyskać 100 zł dopłaty na pierwsze urządzenie lub 250 zł na drugie. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowy Instytut Mediów szacował, że rok temu 0,99 mln domostw nie posiadało sprzętów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: MUX-3 może przejść na DVB-T2 etapami. „Dokładny harmonogram przedstawimy”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Poproszę o nazwę modelu taniego dekodera DVB-T2 do 100 zł, który odbierze TVP 4K, sygnał Dolby Atmos na TVP Kultura oraz ma Hbbtv.
odpowiedź
User
Musso
No to już są jakieś żarty. Święte krowy się znalazły.
odpowiedź
User
TVPis
Wiadomo, że przed wyborami TVP nie zrobi żadnego kroku (w końcu taki był realny cel utrzymywania MUX3 w starszym standardzie)
odpowiedź