SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dodatkowe pozwolenie UKE na emisję MUX-6

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził na emisję MUX-6 w Gdańsku z dodatkowego obiektu. Z nowego wykazu UKE wynika, że pozwolenie będzie ważne do 31 stycznia 2033 roku.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Do tej pory MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej z kanałami Telewizji Polskiej  w Gdańsku był z RTCN Gdańsk Chwaszczyno. Z tego samego obiektu są nadawane: MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 i MUX-6.  Teraz multipleks może być także nadawany także z nadajnika Jaśkowa Kopa, którego operatorem również jest Emitel. Obie emisje MUX-6 są prowadzone na kanale 39.

Z nadajnika Jaśkowa Kopa jest też prowadzone „doświetlenie” MUX-3 z głównymi kanałami TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). W przypadku szóstego multipleksu prawdopodobnie również chodzi o emisję wzmacniającą sygnał dla odbiorców. UKE w tej sprawie odsyła do nadawcy publicznego, ale Telewizja Polska milczy w sprawie.

TVP chce zmiany decyzji rezerwacyjnej

Urząd Komunikacji Elektronicznej wciąż nie podjął decyzji zezwalającej TVP na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych w ramach szóstego multipleksu. - Jeżeli chodzi o wniosek TVP, to jest rozpatrywany. Jak decyzja będzie wydana, to zostanie opublikowana na BIP – informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Obecnie w skład MUX-6 wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, Alfa TVP, TVP Rozrywka, TVP Polonia i Belsat. Do niedawna za pośrednictwem tego multipleksu można było oglądać też TVP World. Nadawca publiczny usunął jednak anglojęzyczną stację z oferty, aby dostosować się do decyzji rezerwacyjnej. Pozwala ona na emisję ośmiu kanałów, a nie dziewięciu.
 
W lutym TVP wystąpiła o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoli na zwiększenie limitu nadawanych stacji do 9. - Zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego (ust.2; art. 114.a) jednym z istotnych warunków przyznania prawa do użytkowania częstotliwości jest ocena efektywności jej wykorzystania. 31 stycznia 2023 Telewizja Polska S.A. podpisała z operatorem technicznym umowę na świadczenie usługi nadawczej z wykorzystaniem trybów modulacji, dzięki którym multipleks szósty zwiększa swoją przepływność do 40,18 Mbps, co z kolei umożliwia emisję 9 programów jakości HD (z zachowaniem takich samych parametrów jakościowych jak w przypadku nadawania 8 programów ze standardową przepływnością 36 Mbps) – wyjaśniało wówczas Centrum Informacji TVP.

Od 1 lutego br. dotychczasowy multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej działa jako regularny MUX-6. Zmianie towarzyszyło zwiększenie zasięgu multipleksu z 90 do 96 proc. populacji kraju. Telewizja Polska w ramach umowy z Emitelem na obsługę przez cztery lata emisji jej stacji z szóstego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-6) zapłaci 276 mln zł brutto.

Dołącz do dyskusji: Dodatkowe pozwolenie UKE na emisję MUX-6

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Oo
Tylko że ta zmiana modulacji pociąga za sobą pogorszenie warunków odbioru (a i tak MUX6 ma gorszy zasięg niż MUX1/2/3). Coś za coś. UKE nie powinien robić kolejnych wyjątków dla TVP.
odpowiedź