SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dodatkowy kanał na multipleksie TVP. „Termin z odpowiednim wyprzedzeniem”

Telewizja Polska potwierdziła, że kanał TVP ABC niedługo zostanie przeniesiony do MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. - Termin zmiany zostanie zakomunikowany widzom z odpowiednim wyprzedzeniem – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

W skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP NaukaW skład MUX-6 wchodzi m.in. TVP Nauka

Tylko do początku września dziecięca stacja nadawcy publicznego będzie mogła nadawać w ogólnopolskim MUX-1. TVP zobowiązała się opuścić ten multipleks w związku z uzyskaniem decyzji rezerwacyjnej na MUX-6. Obecnie w skład szóstego multipleksu wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Alfa TVP i Belsat.

TVP World czy TVP 4K?

Jeszcze kilka miesięcy temu w MUX-6 był emitowany także TVP World. Zgodnie z wówczas obowiązującą decyzją rezerwacyjną, w szóstym multipleksie nie mogło być nadawanych więcej niż osiem kanałów. Urząd Komunikacji Elektronicznej zainteresował się przekroczeniem tego limitu przez nadawcę publicznego. Zdecydowano o usunięciu anglojęzycznej stacji (obecnie można ją oglądać za pomocą HbbTV). Telewizja Polska wystąpiła o zmianę decyzji rezerwacyjnej, żeby zwiększyć limit z ośmiu do dziewięciu stacji. Pod koniec maja zgodził się na to UKE.

TVP World na razie jednak nie wróci do MUX-6.

- Zgodnie z posiadanymi decyzjami rezerwacyjnymi, na MUX-6 trafi program TVP ABC, który zostanie przeniesiony z multipleksu pierwszego (decyzja rezerwacyjna kończy się 3 września 2023). Termin zmiany zostanie zakomunikowany widzom z odpowiednim wyprzedzeniem - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Kanał TVP World może powrócić do naziemnej telewizji cyfrowej późną jesienią. W listopadzie lub na początku grudnia MUX-3 zmieni standard na DVB-T2/HEVC. Obecnie w jego skład wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. To łącznie 6 stacji. Przykład MUX-6 pokazuje, że w dobrej jakości obrazu multipleks w DVB-T2/HEVC może pomieścić 9 kanałów. Będzie więc miejsce dla anglojęzycznej stacji. Chyba, że TVP postanowi „zabezpieczyć” slot na multipleksie na potrzeby regularnego kanału TVP 4K. Ma on wznowić nadawanie przy okazji Euro 2024. Już od jesieni zeszłego roku miał prowadzić regularną emisję, ale władze TVP zdecydowały się zakończyć nadawanie tego kanału po mundialu w Katarze.

Na razie nadawca publiczny nie ujawnia dokładnego terminu migracji do DVB-T2. Nie zdradza też czy będzie zabiegać o modyfikację decyzji rezerwacyjnej, żeby w trzecim multipleksie nadawać więcej kanałów. - Telewizja Polska musi przejść na nowy standard nadawania najpóźniej do końca grudnia 2023, w związku z czym techniczne przełączanie nastąpi do końca bieżącego roku – zapewnia Centrum Informacji TVP.

Dołącz do dyskusji: Dodatkowy kanał na multipleksie TVP. „Termin z odpowiednim wyprzedzeniem”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nic
usuną belsat i world a wzamian dać tvp4k uhd
odpowiedź
User
.
"Na razie nadawca publiczny nie ujawnia dokładnego terminu migracji do DVB-T2." cyrk, podobnie Stok FM sobie włącza radyjko bez koncesji i gra sobie disco- polo jak mu pasuje i nie zanosi się na koniec. Na koniec dowiemy się, że dostali koncesje na 94,8 - można? - można
odpowiedź
User
Telewizjer
Zgadzam się. Powinni kanał belsat zrobić jako kanał Hbbtv. Zamiast tego wolałbym TVP Seriale.

usuną belsat i world a wzamian dać tvp4k uhd
odpowiedź